Park podworski w Tymbarku zmieni oblicze
Gmina Tymbark w ubiegłym roku kupiła trzy blisko hektarowe działki na dawnych terenach parku podworskiego. Mają dostosować te tereny z myślą o mieszkańcach, teraz jest już plan i są wizualizację. Całość założenia parkowego zostanie podzielona na strefy tematyczne, w tym, tak ważną strefę dla dzieci i ich rodziców. Park stanie się też parkiem interaktywnym z elementami sensoryki. Każdy z mieszkańców znajdzie tutaj spokój, ukojenie i wypoczynek, a rowerzyści będą mieli, gdzie pozostawić rower. W palnie jest także budowa parkingów.
Park podworski zmieni zupełnie swoje oblicze, jednak z uwagi na fakt, iż jest to teren wpisany do rejestru zabytków, zachowane zostaną jego historyczne elementy, w tym zabytkowe i pomnikowe drzewa.
- Zamiarem samorządu jest zagospodarowanie tego terenu poprzez rewitalizację, tak aby stał się atrakcyjnym miejscem dla aktywnego spędzania czasu wolnego przez mieszkańców naszej gminy - poinformował Paweł Ptaszek, wójt gminy Tymbark.
Zagospodarowanie terenu, wraz ze wskazaniem miejsc parkingowych, będzie jeszcze konsultowane, przed ostatecznym zamknięciem projektu.
Mają tworzyć jedną całość
Nowo powstający obiekt zostanie połączony z parkiem im. Zofii Turskiej, dalej miasteczkiem rowerowym, skąd połączy się na północy z centrum Tymbarku i rynkiem oraz przez Podłopień do zachodniej granicy gminy. Ponadto całą wspomnianą trasę będzie można pokonać ścieżką pieszo-rowerową.
Gmina uważa, że takie działania pozwolą podnieść atrakcyjność całego terenu Tymbarku. Ma to być stymulator rozwoju działalności usługowej, gastronomicznej, turystycznej oraz noclegowej, które obecnie są w niewielkim zakresie obecne w przestrzeni gospodarczej gminy.
Stary Dwór i Nowy Dwór w Tymbarku
Pozostałości „Starego Dworu” tymbarskiego znajdują się przy drodze z centrum Tymbarku w kierunku Wilkowiska, ok. 1 km od centrum, przy zielonym szlaku turystycznym. Zachowała się tylko część zabudowań gospodarczych oraz kilka pomnikowych drzew, głównie wiekowych lip.
Przy ul. Kazimierza Wielkiego znajduje się budynek dawnej apteki oraz miejsce gdzie niegdyś stała synagoga żydowska. Poniżej, w dolinie Słopniczanki, osiedle Podwisiołki, które wedle tradycji było miejscem straceń.
Dawny dwór tymbarski (tzw. Nowy Dwór, wybudowany na pocz. XX w. przez Zygmunta Myszkowskiego) istnieje dzisiaj w dość zmienionej formie. Można go zobaczyć na południowym zboczu Zęzowa, obok Zespołu Szkół im. KEN i schroniska PTSM. Obecnie znajdują się w nim mieszkania prywatne. Jest to budowla wzniesiona na kamiennej podmurówce, piętrowa z poddaszem, zeszpecona współczesnymi, murowanymi przybudówkami. Zachowała się także ruina dawnej oranżerii w parku podworskim, w której hodowano rośliny egzotyczne. Została ona zbudowana w stylu neogotyckim ok. 1912 r. Obok dworu w tzw. „ogrodach dworskich” jest piękny starodrzew dębowy.
- Oto piękne i nietypowe pojazdy Kordiana, gwiazdy disco polo spod Nowego Sącza
- Sławomir i Kajra tak wyglądali zanim zyskali sławę
- Co hodują sądeczanie? Pytony, boa, pająki. Piękne i niebezpieczne zwierzęta
- Niektóre mają mroczną historię. Te budynki mają nawet po 100 lat i nadal zachwycają
- 18-letnia Martyna pokazała wielką formę w Hiszpanii! Ma srebro MŚ w bikini fitness
- Ma niezwykły talent. Emilia Dubiel ze Starego Sącza znów mistrzynią!
Wiosna w Tarnowie coraz bliżej. Łabędzie wróciły do Parku Strzeleckiego i na Piaskówkę
