Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wyruszyli wczesnym rankiem z Oświęcimia
Uczestnicy wyruszyli wczesnym rankiem z Oświęcimia. Wcześniej upamiętnili ofiary obozu Auschwitz pod „Ścianą Śmierci” na dziedzińcu Bloku 11 oraz przy mogile ostatnich ofiar obozu przy ul. Więźniów Oświęcimia.
W inauguracji tegorocznego biegu w Oświęcimiu wzięli m.in. udział dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz, wiceprezydent Oświęcimia Krzysztof Kania, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych nr 2 w Chorzowie Harald Kajzer oraz naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach Ryszard Mozgol.
- Spotkaliśmy się, by oddać hołd, cześć i pamięć tym, którzy byli już o krok od oswobodzenia, którzy czekali na to, aby opuścić niemiecki obóz koncentracyjny, ale pazerni na przymusową pracę ludzkich rąk Niemcy postanowili ich pędzić przez dziesiątki kilometrów w zimie, w mrozie, mordując ich także na tej długiej trasie w marszu śmierci – powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki.
Bieg o charakterze sztafetowym odbył się drogą z Oświęcimia do Gliwic, którą w styczniu 1945 r. m.in. byli pędzeni przez Niemców więźniowie Auschwitz.
W trakcie biegu połączono symbolicznym światłem miejsca pamięci związane z marszem śmierci. Bieg pamięci odbył się przy współudziale lokalnych władz i społeczności powiatu oświęcimskiego, bieruńsko – lędzińskiego, Bierunia, Tychów, Mikołowa, Borowej Wsi, Przyszowic oraz Gliwic, a jego głównymi organizatorami byli Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko z Chorzowa oraz Oddział Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.
Wśród ponad setki uczestników byli uczniowie z kilkunastu szkół z kilkunastu szkół z Oświęcimia, Lędzin, Bierunia, Tychów, Mikołowa, Borowej Wsi, Przyszowic, Chorzowa i Gliwic.
Marsz śmierci więźniów KL Auschwitz
W związku ze zbliżającymi się wojskami sowieckimi i alianckimi na Zachodzie Niemcy przeprowadzili masową ewakuację więźniów i jeńców z niemieckich obozów koncentracyjnych zlokalizowanych w Europie Wschodniej i Środkowej do obozów w głębi III Rzeszy. Tam więźniowie mieli nadal służyć jako darmowa siła robocza na potrzeby niemieckiego przemysłu zbrojeniowego.
W połowie stycznia 1945 r. władze SS nadzorujące KL Auschwitz wydały rozkaz ostatecznej ewakuacji więźniów i likwidacji obozu. Od 17 do 21 stycznia 1945 r. w pieszych kolumnach ewakuacyjnych konwojowanych przez uzbrojonych esesmanów z KL Auschwitz i jego podobozów wyprowadzono około 56 tysięcy więźniów. Najdłuższą drogę mieli do pokonania więźniowi z podobozu Auschwitz w Jaworznie. 3200 osób przeszło do KL Gross-Rosen na Dolnym Śląsku – to około 250 kilometrów.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Filmy o Auschwitz, a obozowa rzeczywistość WIDEO
- Niecodzienna nocna operacja na budowie mostu nad Sołą w Oświęcimiu przy mrozie -17!
- Studniówki w Oświęcimiu. Wyjątkowe bale, które pamięta się latami! Zdjęcia
- Szkoły z pow. oświęcimskiego. W których najlepiej zdali egzamin ósmoklasisty?
- Wieża widokowa na wzgórzu Skała w Chełmku stanie w tym roku
- Miniolimpiada dla przedszkolaków w Oświęcimiu. WIDEO
