Derbowa wygrana w meczu rozegranym 1 czerwca w Myślenicach, poprzedzona wyjazdowym zwycięstwem z Lechem Poznań 4:3, zapewniła wiślakom utrzymanie na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Do spotkania drugiej kolejki nowego sezonu, zaplanowanego na weekend 17-18 sierpnia, minie od tamtej pory zaledwie dwa i pół miesiąca, ale w karierze juniorów to szmat czasu. Zarówno Wisła, jak i Cracovia przeszły latem sporą metamorfozę, głównie dlatego, że możliwość występów na tym poziomie stracili chłopcy urodzeni w roku 2005.
W przypadku „Białej Gwiazdy” oznacza to odejście tak ważnych zawodników, jak kapitan zespołu Radosław Skała, drugi z podstawowych stoperów Marcin Górkiewicz, defensywny pomocnik Bartłomiej Sowa, środkowy lub boczny pomocnik Jehor Chromych i napastnik Mateusz Stanek, którzy stanowili kręgosłup zespołu Karola Nędzy. Najlepsi z nich będą teraz występować w III-ligowej drużynie Bartosza Bąka, podobnie jak urodzony w 2006 roku Maciej Kuziemka i rok młodszy Filip Baniowski.
To samo dotyczy bramkarza Jakuba Stępaka (rocznik 2006), który podczas zgrupowania pierwszej drużyny w Woli Chorzelowskiej odniósł poważną kontuzję i obecnie przechodzi rehabilitację.
Z kolei Karol Dziedzic, który po zimowym transferze z Garbarni wspomagał juniorów w kilku wiosennych meczach, już na dobre stał się zawodnikiem drużyny Kazimierza Moskala.
Trzon Wisły U-19 stanowią więc teraz piłkarze urodzeni w roku 2006. Sytuacja zespołu juniorów starszych jest jednak nieporównanie lepsza od tej, z jaką trener Karol Nędza miał do czynienia przed rokiem. A to dlatego, że pozostała w drużynie pewna grupa zawodników, która przez cały sezon zbierała doświadczenie w meczach CLJ U-19, a jej uzupełnienie stanowią najzdolniejsi z rocznika 2007, którzy zaliczyli sporo występów w zespole U-17.
Co więcej, tzw. ścisła kadra meczowa trenuje na co dzień ze sztabem Karola Nędzy, a nie z zespołem wiślackich rezerw, jak w poprzednim sezonie, gdy po całym tygodniu nieobecności dopiero na weekend „schodziła” na mecze w gronie juniorów.
W pierwszych dniach przygotowań, które rozpoczęły się 8 lipca, kadra U-19 liczyła ponad 30 zawodników. Ta grupa przechodzi stopniową selekcję, gdyż docelowo będzie nie większa niż 24-25 osób (z dwoma bramkarzami). Z zewnątrz żadnych wzmocnień nie ma – wprawdzie testowano kilku graczy, ale żaden nie okazał się na tyle dobry, by wygrać rywalizację z wiślakami.
Istotnym wzmocnieniem jest powrót do gry po złamaniu nogi jesienią ubiegłego roku 18-letniego pomocnika Adama Pieniądza. A w odwodzie są utalentowani Dominik Maśnica (rocznik 2006) i Antoni Wójcik (2007), którzy powrócą do treningów za jakiś czas po kilku miesiącach rehabilitacji.
Wszystko to daje nadzieję, że uda się utrzymać drużynę w CLJ w znacznie spokojniejszy sposób, unikając powtórki nerwowego finiszu z minionej wiosny.
Wszystkie cztery dotychczas rozegrane sparingi krakowianie wygrali: 3:2 i 4:1 z juniorami U-19 słowackiego Tatrana Presov, 2:1 z IV-ligowymi seniorami AKS SMS Łódź i 3:0 z rówieśnikami z Ruchu Chorzów.
Wygląda to optymistycznie, ale trzeba wziąć poprawkę, że poziom prezentowany przez rywali nie był wysoki i w rozgrywkach CLJ juniorzy Wisły będą mieli poprzeczkę ustawioną znacznie wyżej, na co po sparingu z Ruchem w wypowiedzi dla oficjalnej strony Akademii Wisły zwrócił uwagę trener „Białej Gwiazdy”.
Myślę, że był to wartościowy sprawdzian, choć uważam, że nie stał on na najwyższym poziomie. Sam mecz na pewno nie odzwierciedlał poziomu, na jakim przyjdzie nam rywalizować w Centralnej Lidze Juniorów. Jesteśmy tego świadomi i zdajemy sobie sprawę, że musimy się wznieść na wyższy poziom intensywności działań w walce o ligowe punkty. Pozostały nam dwa tygodnie pracy, by wejść na poziom intensywności adekwatny do CLJ U-19 - podsumował Karol Nędza.
Ostatnim sprawdzianem przed startem ligowego sezonu (10-11 sierpnia) będzie mecz 28 lipca z rówieśnikami Banika Ostrawa oraz, tak jak przed rokiem, udział w Turnieju im. Ernesta Pohla w Zabrzu, który zaplanowano na weekend 3-4 sierpnia.
Mecze kontrolne Wisły U-19 latem 2024 roku
U-19: Tatran Presov - Wisła Kraków 2:3
Bramki dla Wisły: Bugaj (karny), Woyna-Orlewicz, Dusik.
Wisła (skład wyjściowy): Kowalski - Pachel, Urbanik, Nowiński, Bugaj - Pieniądz, Symula, Kawała, Gap - Woyna - Orlewicz, Dusik.
U-19: Tatran Presov - Wisła Kraków 1:4
Bramki dla Wisły: Szmydt, Górczak (testowany), Częścik (testowany), Lis (karny).
Wisła (skład wyjściowy): Wolicki - Lis, Daczewski, Rapacz, Prochwicz - Bigosiński, Cymbaliuk, Molenda, Świętochowski - Benedyktowicz, Staniów.
W obu meczach grali też: Szmydt, F. Kowalski, Rataj, Kurczyna, Radwański, Osikowski (testowany), Tomczyk (testowany) i Rokosz.
U19: Wisła Kraków - AKS SMS Łódź 2:1
Bramki dla Wisły: Maciej Szmydt, Hugo Woyna-Orlewicz.
Wisła (I tercja): Wolicki - Lis, Rapacz, Radwański, Bugaj - Pieniądz, Cymbaliuk, Molenda, Rataj - Kowalski, Dusik.
Wisła (II tercja): Kowalski - Pachel, Daczewski, Urbanik, Rokosz - Bigosiński, Kurczyna, Kawała, Świętochowski - Szmydt, Benedyktowicz.
Wisła (III tercja): Sierda - Lis (75 Rataj), Nowiński, Kramarz (75 testowany), Prochwicz - Górczak, Symula, Wójcicki, Gap - Woyna-Orlewicz, Staniów.
U-19: Wisła Kraków - Ruch Chorzów 3:1 (0:0)
Bramki dla Wisły: Kajetan Świętochowski dwie, Jakub Nowiński.
Wisła (I połowa): Wolicki (30 Kowalski) - Prochwicz (30 Pachel), Daczewski, Radwański, Rokosz - Staniów, Cymbaliuk, Molenda, Gap - Woyna-Orlewicz (30 Szmydt), Benedyktowicz (30. Dusik).
Wisła (II połowa): Kowalski (60 Sierda) - Pachel, Nowiński, Urbanik, Rokosz (60 Prochwicz) - Świętochowski, Symula, Kawała, Staniów - Szmydt (60 F. Kowalski), Dusik (60 Wójcicki).
Trudny początek juniorów młodszych
Do treningów 10 lipca powróciła też ekipa prowadzona przez trenera Patryka Jałochę. W pierwszym treningu zespołu U-17 uczestniczyło 32 zawodników, z których większość stanowili gracze z młodszego rocznika. W tym gronie znaleźli się też piłkarze testowani: Christian Politi i Alex Soboniak.
Pierwszy sparing zakończył się porażką z AKS SMS Łódź 1:8.
Przeciwnik był od nas lepszy w każdym aspekcie, zarówno taktycznym, technicznym, jak i motorycznym czy mentalnym. Ten mecz pokazuje, jak dużo pracy nas czeka. Za nami dopiero 6 treningów, a grupa jest praktycznie nowa. Na 29 zawodników, którzy dzisiaj zagrali, tylko 8 zawodników trenowało w poprzednim sezonie w drużynie U-17. Stopniowo na pewno będziemy szli do przodu – komentował na stronie Akademii trener Patryk Jałocha.
I rzeczywiście, w kolejnej potyczce, z rówieśnikami z Ruchu Chorzów, było już znacznie lepiej, juniorzy młodsi Wisły zremisowali 3:3.
W kolejnym sparingach podopieczni Patryka Jałochy zmierzą się z Zagłębiem Sosnowiec, GKS Katowice i Polonijną Kadrą Polski. Początek rozgrywek CLJ U-17 w weekend 10-11 sierpnia, Wisła rozpocznie od wyjazdu do Białegostoku, a następnie podejmie Igloopol Dębica, by w trzeciej kolejce 24-25 sierpnia zmierzyć się w Rącznej z Cracovią.
Mecze kontrolne Wisły U-17 latem 2024 roku
U-17: Wisła Kraków - AKS SMS Łódź 1:8
Bramka dla Wisły: Maks Podwysocki.
Wisła (I tercja): Rak - Kania, Gut, Szczepaniak, Mikołaj Podwysocki - Małek, Michałowski - Czubernat, Olej, Michał Pałka – Skoczek.
Wisła (II tercja): Litwiniak - Dziedzina, Trznadel, Szczepaniak, Mikołaj Podwysocki (15 Krasek) - Wang, Gut (15 Idziak) - Rajda, Kozak, Durlak – Bąk.
Wisła (III tercja): Frost - Politi, Trznadel, Krasek, Siemiński - Idziak, Maszewski - Maksymilian Podwysocki, Oganesyan, Antończyk – Chramiec.
U-17: Wisła Kraków - Ruch Chorzów 3:3
Bramki dla Wisły: Kacper Trznadel dwie, Bruno Skoczek.
Wisła (I połowa): Litwiniak - Kania, Trznadel, Szczepaniak, Mikołaj Podwysocki - Wang, Michałowski - Olej (30 Maszewski), Kozak (30 Bąk), Czubernat (30 Pałka) – Chramiec.
Wisła (II połowa): Rak - Siemiński, Gut, Szczepaniak, Krasek - Idziak, Małek - Maszewski (60 Rajda), Bąk (60 Maksymilian Podwysocki), Pałka (60 Durlak) – Skoczek.
Sportowy24.pl w Małopolsce
