Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy film fabularny, który kręcono na wysokości 5.000 metrów n.p.m. "Broad Peak" już we wrześniu w serwisie Netflix

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Polscy himalaiści, którzy postanowili zdobyć w ziemie jeden z najniebezpieczniejszych szczytów górskich na świecie - zdjęcie z filmu "Broad Peak'
Polscy himalaiści, którzy postanowili zdobyć w ziemie jeden z najniebezpieczniejszych szczytów górskich na świecie - zdjęcie z filmu "Broad Peak' Piotr Litwic
„Broad Peak” to nowy polski film opowiadający o tragicznej wyprawie polskich himalaistów z 2013 roku. W piątek 2 września o godz. 20 w zakopiańskim kinie Sokół odbędzie się przedpremierowy pokaz produkcji z udziałem twórców. Potem film trafi do oferty serwisu streamingowego Netflix.

Czy Polsce grozi blackout? Zapytaliśmy ekspertów

od 16 lat

5 marca 2013 roku czwórka polskich himalaistów - Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego - wyruszyła na położony w Karakorum szczyt Broad Peak, aby zdobyć upragnioną górę. Spektakularny sukces, jaki odnieśli, miał jednak wysoką cenę. W trakcie zejścia śmierć ponieśli dwaj z nich - Berbeka i Kowalski. Na pozostałych przy życiu spadła fala krytyki: zarzucano im niewłaściwe zachowanie i pozostawienie kolegów na pewną śmierć.

Kto z nas nie zastanawiał się, po co oni to robią? W imię czego podejmują takie ryzyko? Czy to zwyczajny egoizm czy może próba przezwyciężenia ludzkich ograniczeń? Dlaczego idą w tak niebezpieczne góry wbrew wszystkiemu, zostawiając na dole najbliższych – ukochane żony i dzieci? Twórcy filmu „Broad Peak” również zadają sobie te pytania, zbliżając widza do tajemnicy fascynujących wyczynów polskich himalaistów.

„Broad Peak” to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Macieja Berbeki – legendarnego polskiego himalaisty, który zapragnął zdobyć szczyt jednej z najniebezpieczniejszych gór świata. To z jego perspektywy poznamy kulisy pierwszego w historii zimowego wejścia na groźny szczyt. „Broad Peak” to opowieść o pięknej, ale i niszczycielskiej pasji oraz niesamowitej determinacji, która pcha człowieka ku niebezpiecznej krawędzi. To również wzruszająca historia wielkiej, ale i trudnej miłości, jaka połączyła Maćka i Ewę Berbeków.

Wyprodukowany przez East Studio „Broad Peak” jest pierwszym w Polsce filmem fabularnym o tematyce himalaistycznej. Aby wiernie oddać realia wyprawy i przybliżyć widzom potęgę najwyższych gór świata ekipa filmowców poleciała m.in. w Karakorum. To właśnie w bazie pod K2 i na ścianie Broad Peak, na wysokości ponad 5.000. metrów n.p.m. powstawała część zdjęć. „Broad Peak” to pierwszy na świecie film fabularny, w którym zdjęcia z udziałem głównego aktora kręcone były na tej wysokości.

- Nie wyobrażaliśmy sobie, żeby te sceny były kręcone w miejscu innym niż to, w którym działy się prawdziwe wydarzenia. Zadbaliśmy w maksymalnym stopniu o bezpieczeństwo naszej ekipy i po prostu ruszyliśmy. Z tego samego powodu proces realizacji został poprzedzony długimi konsultacjami – ze wspinaczami, również tymi zaangażowanymi w ekspedycję z 2013 roku oraz z rodziną Macieja Berbeki - mówi Maciej Rzączyński, CEO i producent w East Studio.

Ponadto, trwające od lipca 2018 do stycznia 2020 roku, zdjęcia powstawały w Warszawie (m.in. w Centrum Olimpijskim), w Zakopanem – w domu rodzinnym Berbeków i Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, a także w Radomiu, nad Bałtykiem oraz w Alpach (Dolina Aosty).

Reżyserem filmu jest Leszek Dawid – twórca wielokrotnie nagradzanego hitu „Jesteś bogiem” oraz popularnych seriali „Pakt” i „Nielegalni”. W roli głównej zobaczymy Ireneusza Czopa. Żonę Macieja Berbeki, Ewę, zagrała Maja Ostaszewska. W postać Krzysztofa Wielickiego, szefa wyprawy na Broad Peak, wcielił się Łukasz Simlat. Adama Bieleckiego zagrał Dawid Ogrodnik, Tomka Kowalskiego – Maciej Raniszewski, Artura Małka – Maciej Kulig, a Andrzeja Zawadę – Tomasz Sapryk.

- Mieliśmy zaszczyt rozmawiać z Ewą Berbeką jeszcze przed jej śmiercią. Żona słynnego himalaisty wyraziła swoje wzruszenie faktem, że historia jej rodziny pojawi się na dużym ekranie. Dla rodziny Maćka to było ważne, by film pokazywał szczerą i wierną oryginałowi opowieść. Obdarzono nas ogromnym zaufaniem. Zarówno dla osób bliskich głównego bohatera, jak i dla nas, najważniejsze było ukazanie przez pryzmat historii państwa Berbeków przed jakimi szalenie trudnymi decyzjami stają himalaiści i ich rodziny – dodaje Maciej Rzączyński.

Za zdjęcia do filmu odpowiada Łukasz Gutt, a za montaż - Maciej Pawliński. Charakteryzacja to dzieło Katarzyny Wilk i Ewy Drobiec, scenografia – Katarzyny Jędrzejczyk i Janusza Mazurczaka, kostiumy – Agaty Culak.

- Broad Peak to góra, która przez wiele lat uchodziła za jedną z najtrudniejszych do zdobycia zimą. 5 marca 2013 roku to się udało. Pamiętam wielką radość i dumę. Niestety mój ojciec i Tomek Kowalski nie wrócili ze szczytu. To dla mnie bardzo ważne, że postać mojego taty, jego historia i górska pasja są dla kogoś inspirujące – mówi Krzysztof Berbeka, najstarszy syn Macieja i Ewy Berbeków.

Początkowo „Broad Peak” miał mieć kinową premierę w styczniu 2021 roku. Ostatecznie we wrześniu tego roku film trafi do serwisu streamingowego Netflix.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska