Pierwszy poważny egzamin małopolskich terytorialsów. "Pętla taktyczna" na obiektach wojskowych w Libiążu-Bobrku

OPRAC.:
Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Pierwszy poważny egzamin małopolskich terytorialsów
Pierwszy poważny egzamin małopolskich terytorialsów 11 MBOT
Kandydaci na żołnierzy z Województwa Małopolskiego przystąpili w piątek (31 marca) do egzaminu tzw. „pętli taktycznej”, w ramach szkolenia podstawowego. Już w najbliższą sobotę, 1 kwietnia w Trzebini, złożą przysięgę na sztandar 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Pierwszy poważny egzamin małopolskich terytorialsów. "Pętla taktyczna" na obiektach wojskowych w Libiążu-Bobrku

Na obiektach wojskowych w Libiążu-Bobrku dobiega końca „szesnastka”, czyli szkolenie podstawowe. Ochotnicy z różnych zakątków naszego regionu, którzy do tej pory nie mieli styczności ze służbą wojskową, zdobywali podstawy wojskowego rzemiosła. Uczyli się, m.in. budowy i eksploatacji sprzętu wojskowego, podstaw strzelectwa, taktyki, topografii, zasad zachowania na polu walki i przetrwania oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej. Szczególny nacisk położony był na szkolenie ogniowe, w tym naukę bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Zmagania rekrutów zakończył egzamin, tzw. „pętla taktyczna”, który był podsumowaniem zdobytych umiejętności. Posługiwanie się bronią, maską przeciwgazową, poruszanie się w terenie z wykorzystaniem nawigacji, czy udzielanie pomocy medycznej na polu walki – to tylko niektóre zadania, jakie musieli wykonać przyszli żołnierze.

Kandydaci do służby w 11 MBOT z ostatniego zaciągu, to w większości osoby młode - studenci oraz uczniowie, ale także osoby z bogatym doświadczeniem zawodowym. Wielu z nich mówi że do wojska ciągnęło ich od dziecka i w końcu postanowili spełnić swoje marzenia wybierając terytorialną służbę wojskową godzą swoje życie zawodowe czy naukę ze służbą swojej lokalnej społeczności. Zwieńczeniem szkolenia podstawowego będzie uroczysta przysięga wojskowa, połączona z pokazem sprzętu wojskowego jednostek z Garnizonu Kraków, która odbędzie się w najbliższą sobotę, 1 kwietnia br. o godzinie 11:00, na Rynku w Trzebini.

Jak dołączyć do WOT?

  • Skorzystaj z pomocy rekrutra z Twojego powiatu: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl
  • Możesz także złożyć wniosek w Wojskowym Centrum Rekrutacji w: Krakowie, Oświęcimiu, Tarnowie, Nowym Sączu, Nowym Targu.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie