Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piszesz? Masz szansę zamieszkać u Szymborskiej. Rusza program rezydencji literackich w mieszkaniu noblistki

OPRAC.:
Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Rusza program rezydencji literackich w mieszkaniu noblistki
Rusza program rezydencji literackich w mieszkaniu noblistki Kuba Ociepa
Pisarze, poeci, tłumacze, redaktorzy i naukowcy będą mieli przez miesiąc do dyspozycji mieszkanie noblistki oraz otrzymają stypendium - wszystko to w ramach programu rezydencji literackich. Do 19 kwietnia trwa nabór zgłoszeń.

FLESZ - AstraZeneca wraca do łask

Mieszkanie, do którego Wisława Szymborska przeprowadziła się po otrzymaniu Nagrody Nobla, przeszło gruntowny remont i zostało przeznaczone dla pisarzy, poetów, tłumaczy oraz artystów polskich i zagranicznych, którzy przyjadą do Krakowa w ramach rezydencji literackich, stypendiów. Mieszkanie udostępniane także osobom nie zajmującym się pisaniem, ale zainteresowanym twórczością Wisławy Szymborskiej.

Do 19 kwietnia można przesyłać zgłoszenia do programu rezydencji literackich Fundacji Wisławy Szymborskiej. Jego uczestnicy – pisarze, poeci, tłumacze, redaktorzy i naukowcy będą mieli przez miesiąc do dyspozycji mieszkanie noblistki oraz otrzymają stypendium.

- Rezydencje literackie są popularne zwłaszcza w Europie Zachodniej i USA. Chodzi w nich o to, by zapewnić pisarzom, tłumaczom lub naukowcom warunki do pracy: albo w miastach, połączone zwykle z dostępem do miejskich bibliotek czy galerii, albo - wprost przeciwnie - oddalone od miejskiego zgiełku – tłumaczy Michał Rusinek, prezes fundacji Wisławy Szymborskiej.

Program rezydencji organizuje Fundacja Wisławy Szymborskiej, która zarządza mieszkaniem noblistki. Wybrani przez Fundację twórcy oprócz mieszkania i stypendium otrzymają także dostęp do Archiwum Wisławy Szymborskiej w Bibliotece Jagiellońskiej. Fundacja może im także zorganizować spotkanie autorskie w Krakowie.

- Łączenie pracy zawodowej, twórczej oraz życia rodzinnego - z czym na co dzień zmagają się artyści i naukowcy – to zadanie trudne, a w czasie pandemii - wręcz karkołomne. Wiele osób podejmując się tego zadania na koniec dnia musi wybierać między zajęciami zarobkowymi a aspiracjami artystycznymi, ze stratą dla tych drugich. Wspierając program rezydencji chcemy zapewnić artystom, dziennikarzom i naukowcom lepsze warunki pracy i tym samym przyczynić się do rozwoju szeroko pojętej kultury - mówi Katarzyna Szulc, dyrektor Biura Komunikacji ERGO Hestii, dzięki której wsparciu rezydencji otrzymają nie tylko możliwość zamieszkania w Krakowie, ale również stypendia.

Informacje o programie, szczegółowy regulamin oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie mieszkanieszymborskiej.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska