MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piwniczna - Zdrój. Jest szansa, że słynne rękawice furmańskie wkrótce trafią na listę UNESCO

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Kiedyś tkaniem rękawic zajmowali się wyłącznie mężczyźni. Teraz tkactwem parają się głównie kobiety
Kiedyś tkaniem rękawic zajmowali się wyłącznie mężczyźni. Teraz tkactwem parają się głównie kobiety Marcelina Kubiak
Jest szansa, że już wkrótce słynne rękawice furmańskie wyrabiane w gminie Piwniczna - Zdrój trafią na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Wniosek w tej sprawie trafił do Narodowego Instytutu Dziedzictwa. - To dla nas sprawa prestiżowa tym bardziej, że nasze rękawice są unikatem na skalę całego kraju - mówi Barbara Talar, kustosz Muzeum Regionalne Towarzystwa Miłośników Piwnicznej.

Dokumenty w tej sprawie zostały przesłane ponad miesiąc temu. Teraz Towarzystwo Miłośników Piwnicznej czeka na rezultat swoich działań.

- Jesteśmy jedynym miejscem w Polsce, w którym tradycja ta zachowała ciągłość i nie trzeba było jej odtwarzać - podkreśla dzisiaj Barbara Talar.

Umiejętność tkania rękawic furmańskich przechodziła w regionie z pokolenia na pokolenie. Niegdyś zajmowali się tym rzemiosłem wyłącznie mężczyźni, którzy potrzebowali mocnych i ciepłych rękawic m.in. do zwózki drewna z lasu. Później na tkacką arenę wkroczyły również kobiety, stanowiące dzisiaj większość spośród 21 aktywnie działających tkaczy.

- To osoby dorosłe, ale mamy także grupę dziecięcą, w której są również chłopcy. Spotykają się raz w tygodniu, by razem kultywować tę tradycję - mówi kustoszka muzeum.

Choć niegdyś rękawice furmańskie pełniły funkcję czysto praktyczną, dzisiaj znacznie większe znaczenie przywiązuje się do estetyki wyrobów.

- Dla mężczyzn wykonujących różne prace gospodarcze ważna była przede wszystkich ochrona przed zimnem. Rękawice robiono z resztek, zdarzało się również, że każda z nich była inna - kontynuuje Bożena Talar.

Współczesne rękawice są często bardzo kolorowe, a ich wygląd zależy właściwie jedynie od fantazji tkacza, który musi sprostać wymaganiom dzisiejszych klientów. Aby je wykonać niezbędne są specjalne krosna wyrabiane przez lokalnych stolarzy.

W 2021 roku tkacze z gminy Piwniczna - Zdrój zdecydowali się pobić rekord Guinnessa i stworzyć rękawice "giganty". Jedna jest już gotowa, teraz trwają pracę nad drugą. Rok temu rękawice furmańskie powędrowały także jako prezent do Berniego Sandersa, amerykańskiego senatora.

Cerkiew w Dubnie została zbudowana w 1863. Niegdyś greckokatolicka, obecnie mieści się w niej kościół filialny parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Muszynie

Leluchów i Dubne. Jesień na Sądecczyźnie zachwyca kolorami i...

Niebezpieczna moda na jedzenie muchomorów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska