Pływanie. Czternaście medali Unii Oświęcim w mistrzostwach Polski juniorów 15-letnich. Do kraula trzeba dwojga [ZDJĘCIA]

Oświęcimianie Michał Daszkiewicz (z prawej) mistrz Polski 15-latków na 1500 m stylem dowolnym i Jan Więzik, brązowy medalista na tym samym dystansie i tym samym stylem. Fot. Jerzy Zaborski
Z dorobkiem czternastu medali (siedem złotych, trzy srebrne, cztery brązowe) zakończyła Unia Oświęcim letnie mistrzostwa Polsku juniorów 15-letnich na długim basenie, które odbyły się w oświęcimskiej pływalni. Najlepszym zawodnikiem mistrzostw został oświęcimian Michał Daszkiewicz, a najlepszą zawodniczką została łodzianka Aleksandra Knop.

W ostatnim dniu mistrzostw Polski oświęcimianie zaimponowali walką w wyścigu na 1500 m stylem dowolnym chłopców, zdobywając dwa medale. Mistrzostwo Polski zdobył Michał Daszkiewicz, a po brązowy „krążek” sięgnął Jan Więzik. Wszystko rozstrzygnęło się w ostatniej, najsilniejszej serii.

Podobno do tanga trzeba dwojga, ale w Oświęcimiu to do kraula trzeba było dwojga. Nie tylko dlatego, że Unia zdobyła dwa medale na 1500 metrów. Wyścig finałowy toczył się w dwóch parach. Michał Daszkiewicz długo szedł „łeb w łeb” z Konradem Zielińskim z UKŁ 190 Łódź. Jednak na ostatnich 150 m oświęcimian uciekł rywalowi, uzyskując czas 16.07,52.

W drugiej parze, o „brąz”, walczyli Jan Więzik z Kajetanem Wojciechowskim z Trójki Łódź. Tutaj „tango”, trwało do ostatnich metrów. Jednak to oświęcimian wyszedł obronną ręką z tej rywalizacji (16.26,08).

Klasę w wyścigu na 100 m stylem dowolnym pokazała Marta Klimek, zdobywając mistrzostwo Polski (56,86). Pokonała Marię Szczepańską z Warty Poznań (58,47). - To były moje najlepsze mistrzostwa – przyznała Marta Klimek. - Szkoda, że zabrakło mi tylko 0,11 s do rekordu Polski w najlepszym swoim wyścigu imprezy. Tymi mistrzostwami wysoko sobie zawiesiłam poprzeczkę, ale trzeba sobie stawiać ambitne zadania, żeby plasować się w krajowej czołówce.

- Ten wynik jest na seniorskim poziomie – powiedział Marek Dorywalski, prezes Unii Oświęcim

Marta Klimek bez wątpienia była liderką oświęcimskiego zespołu. W sztafecie zmiennej 4x100 metrów, po trzech zmianach, oświęcimianki były nieco w tyle. Na ostatniej zmianie, właśnie Marta Klimek odbiła kraulem straty, wyprowadzając sztafetę na trzecie miejsce w swojej serii, ale ostatecznie zajęła piątą lokatę.

Z mistrzostwa Polski cieszyła się sztafeta zmienna chłopców. Zaczął Kacper Brączek grzbietem, trzymając się czołówki. Potem na pierwsze miejsce zespół wyprowadził Mateusz Krupa (styl klasyczny). Nieco stracił Sebastian Zalewski w stylu motylkowym, ale kraulem zespół do mistrzostwa doprowadził Michał Daszkiewicz (4.04,43). Drugi był Śląsk Wrocław, a trzecia była Polonia Warszawa.

Najlepszymi zawodnikami Małopolski zostali oświęcimianie Marta Klimek i Michał Daszkiewicz.

Punktację klubową wygrała Polonia Warszawa (488 pkt), wyprzedzając Unię Oświęcim (344 pkt) i Śląsk Wrocław (260 pkt).

Klasyfikację medalową wygrało G-8 Bielany Warszawa (10 medali; 8 złotych i 2 srebrne), wyprzedzając Unię Oświęcim i Polonię Warszawa (19 medali; 6 złotych, 5 srebrnych i 8 brązowych).