Początek wakacji z pewnością przyciągnie w Tatry wielu spragnionych górskich wędrówek. Na tatrzańskich szlakach – w partiach dolinnych, warunki do spacerów są dobre.
- Sytuacja trudniej wygląda w wyższych partiach Tatr, np. na Rysach, Zawracie, czy na Wrotach Chałubińskiego. Tam nadal zalega śnieg i poruszanie się tam wymaga użycia sprzętu zimowego: raków i czekana. O ile oczywiście posiadamy doświadczenie i umiejętności posługiwania się tym sprzętem. W przeciwnym wypadku nie wybierajmy się ta wysoko – ostrzega Łukasz Zubek, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Ratownik wyjaśnia, że poruszanie się w letnich butach po śniegu w stromym terenie jest niemal niemożliwe, a na pewno powoduje ryzyko upadku z wysokości. A ten może skończyć się poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią. Turysta bowiem spadający najpierw po śniegu, może wylądować z kamieniach – tak jest np. na szlaku na Rysy. Raki z kolei ułatwią nam poruszeni się po śniegu, a czekan umożliwi wyhamowanie w sytuacji upadku.
Dodatkowo na piątek 23 czerwca prognozowane są opady deszczu i burze. A te mogą być szczególnie niebezpieczne w górach. Dlatego – widząc zbliżającą się burze – powinniśmy zaniechać wyjścia w wyższe partie gór, a jeżeli jesteśmy na grani – czym prędzej schodzić w dół. W górach tak naprawdę jedynym bezpiecznym miejscem w czasie burzy są schroniska. Pioruny – co pokazuje doświadczenia – uderzają nie tylko w szczyty, ale i w doliny. Z pewnością należy unikać metalowych elementów na szlakach – drabinek, czy łańcuchów. I oczywiście krzyża na Giewoncie.
Kolejne dni przyniosą ochłodzenie. W sobotę czeka nas pochmurna pogoda, deszcz, a w górach – na wysokości 2000 metrów termometry wskażą maks. 6-8 stopni powyżej zera. To oznacza, że wybierając się w góry warto zabrać ze sobą coś cieplejszego do ubrania. Kolejne dni będą niestety podobne jeśli chodzi o pogodę. Przy czym w nocy z wtorku na środę w górach zrobi się jeszcze zimniej. Temperatura spadnie poniżej zera. Na Rysach może spaść nawet do minus 7 stopni. Na szlakach zrobi się z pewnością ślisko.
Zakopane rozkopane. Na ul. Chałubińskiego piesi nie mają lek...

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]