
Biskup Andrzej Jeż (od 2012). Pochodzący z Limanowej kapłan jest pierwszym w 228-letniej historii diecezji ordynariuszem wywodzącym się z miejscowego duchowieństwa. Przez sześć lat przygotowywał się do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Jako proboszcz przez trzy lata kierował parafią w Tarnowie Mościcach, a przez dwa - św. Małgorzaty w Nowym Sączu, skąd w 2009 roku został powołany na biskupa pomocniczego diecezji. W 2012 roku został jej pasterzem. Przez półtora roku kierował nią mając tylko jednego biskupa do pomocy. Niedawno po raz pierwszy odwiedził naszych misjonarzy w Kongo.

Biskup Józef Alojzy Pukalski (1852 - 1885). Za jego rządów rozbudowano kaplicę w seminarium, zreorganizowano bibliotekę, sprowadzono siostry boromeuszki, powierzając im sprawy gospodarcze. Pozwolił się osiedlić w Tarnowie księżom filipinom i siostrom urszulankom. Organizował rekolekcje dla księży. Pod koniec jego rządów nastąpił podział diecezji i jej część zachodnią odstąpiono diecezji krakowskiej Odłączono od Tarnowa dekanaty: bialski, oświęcimski, skawiński, wadowicki oraz część wielickiego, dobczyckiego, myślenickiego i makowskiego. Łącznie 101 parafii, ponad 300 tys. wiernych. Wspierał zdolnych, ale biednych uczniów.

Arcybiskup Wiktor Skworc (1998 - 2011). Troska o misje i powołania, powstanie Centrów Edukacji Młodzieży KANA i Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu - to jedne z najważniejszych inicjatyw poprzedniego ordynariusza diecezji tarnowskiej, obecnie metropolity katowickiego.
Najważniejszym wydarzeniem podczas jego posługi była wizyta w Starym Sączu Ojca Świętego Jana Pawła II, który w 1999 roku kanonizował bł. Kingę. Obok ołtarza papieskiego powstało Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II. Ordynariusz każdego roku posyłał kilkunastu tarnowskich kapłanów do pracy w różne rejony świata.Sprowadził do Tarnowa karmelitanki bose.

Biskup Jan Piotr Stepa (1946 - 1959). Sakrę biskupią w katedrze tarnowskiej przyjął z rąk abpa Sapiehy. Interesował się odbudową zniszczonych podczas wojny kościołów, a także budową nowych świątyń. Za jego życia wybudowano 36, rozbudowano 3, w budowie pozostawił 4. Był biskupem maryjnym, w 1946 r. uroczyście poświęcił diecezjię Niepokalanemu Sercu Maryi. Zabezpieczył archiwalia, paramenta i wiele przedmiotów kościelnych przywiezionych w ramach repatriacji ze Lwowa. Skierował księży na opustoszałe ziemie połemkowskie, aby przejęli tamtejsze cerkwie dla celów duszpasterskich . Utworzył 3 dekanaty, 53 nowe parafie i 11 wikarii parafialnych.