Największa tężnia na południu Polski powstała w parku św. Kingi przy Kopalni Soli Wieliczka. Leczniczy obiekt zostanie oficjalnie otwarty 1 grudnia, podczas obchodów wielickiej Barbórki, ale mieszkańcy i turyści testują tężnię już od miesiąca.
Zainteresowanie nią jest ogromne. Codziennie odwiedzają to miejsce setki osób. Najczęściej na wejście trzeba czekać w kolejce. Cały obiekt zasila solanka płynąca z tej samej instalacji, która pracuje dla warzelni. Do produkcji solnego aerozolu dla tężni są wykorzystywane w Wieliczce wody pochodzące z podziemnych wypływów, znajdujących się na VI i VII poziomie kopalni.
Lecznicze właściwości wód mineralnych z tego źródła zostały potwierdzone przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (ze wskazaniem użycia m.in. w inhalacjach).
Zasada działania tężni jest dość prosta, a klucz do zagadki to konstrukcja obiektu. Z podziemnego zbiornika solanka jest pompowana do sieci drewnianych koryt znajdujących na murze i na podeście wieży. Potem - poprzez drewniane "kurki" regulujące przepływ dostaje się do małych koryt w których są specjalne nacięcia umożliwiające równomierne rozprowadzenie solanki na krzaki tarniny. Spływająca po nich solanka zagęszcza się a "solne krople", rozbijające o gałązki tarniny, częściowo parują, nasycając powietrze w budowli i wokół niej solnym aerozolem.
Z dobrodziejstw solnego mikroklimatu może korzystać jednocześnie - w samej budowli oraz jej otoczeniu - nawet sto osób. Żeby odczuć lecznicze działanie solanki na drogi oddechowe, trzeba spędzić w oryginalnej budowli co najmniej pół godziny, a najlepsze rezultaty daje kilkukrotne odwiedzenie tężni.
Warto tam się udać będąc zdrowym (tężnia będzie czynna cały rok). Solne inhalacje pomagają skutecznie oczyścić drogi oddechowe, w których zbierają się szkodliwe dla zdrowia pyły.
Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
