Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod Tarnowem powstaje pomnik ofiar wypadków [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Pierwsze zebrane z poboczy krzyże już stoją w Zabawie
Pierwsze zebrane z poboczy krzyże już stoją w Zabawie
"Przywoźcie przydrożne krzyże. My je tutaj godnie przyjmiemy i w należyty sposób upamiętnimy osoby, którym były dedykowane" - apeluje ks. Zbigniew Szostak z Zabawy, gdzie powstaje pierwszy na świecie pomnik Ofiar Wypadków Drogowych.

Zobacz także: Tarnów: remont Krakowskiej. Kolejne opóźnienie?

W Zabawie jest w tym momencie już ponad 20 krzyży. Z rowów i poboczy zabrali je bliscy ofiar wypadków, którzy zresztą najczęściej sami ustawili je tam wkrótce po ich tragicznej śmierci.

- W ubiegłym tygodniu jeden taki krzyż przywiozła rodzina chłopaka, który zginął niedaleko stąd trzy lata temu. Tyle czasu potrzebowała, aby dojrzeć do tej decyzji - opowiada ks. Szostak.

Krzyży przy drogach jest coraz więcej. Przypominają o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się w danym miejscu.

- Jak widać po kolejnych wypadkach, ich oddziaływanie na psychikę kierowców jest znikome. Nie jestem przekonany co do tego, że pobocza to odpowiednie miejsca do ustawiania krzyży - mówi Mirosław Banach, wicestarosta tarnowski.

Pomysłodawcy budowy pomnika poświęconego ofiarom wypadków drogowych (ukończono stan surowy, układany jest bruk i montowana iluminacja) zachęcają bliskich ofiar także do odbierania specjalnych, wykonanych z blachy kajnerowej, krzyżyków. Po wypisaniu na nich imienia i nazwiska, roku i miejsca, gdzie zginęli, będą przytwierdzane do pomnika. - Krzyżyki rozdajemy za darmo. Można je otrzymać w sanktuarium albo przesłać nam adres, na jaki mamy je odesłać - informuje ks. Szostak.

Po księdze pamięci ze zdjęciami i historiami osób, które zginęły tragicznie na drogach (widnieje w niej już ponad setka nazwisk), w Zabawie ma powstać kolejna, zdecydowanie bardziej osobista, księga listów.

- Niech to będą przelane na papier nawet intymne wyznania osób, którym nie było dane pożegnać się z nimi za życia. Taki list może mieć ogromne znaczenie z psychologicznego punktu widzenia. Dla osoby, która go pisze, może stanowić wręcz formę oczyszczenia - twierdzi ks. Szostak.

W przeciwieństwie do księgi pamięci, wszystkie listy będą trzymane w zamknięciu i niedostępne dla szerokiego grona odbiorców.

19 listopada w Zabawie oddana zostanie część terapeutyczna pomnika - zapalony zostanie słup światła, który w symboliczny sposób połączy ziemię z niebem.Odbędzie się tu też konferencja i wypominki za zmarłych. Pomnik będzie gotowy latem przyszłego roku.

Konkurs fotograficzny "Mamo, tato, zrób mi portret". Weź udział i zgarnij nagrody!

Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Wielka galeria! Zobacz archiwalne zdjęcia strojów Wisły Kraków z ostatnich stu lat!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska