https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podgląd smogu. Europejczycy widzą, jak źle jest w Polsce

Piotr Ogórek
Tak wyglądała mapa smogowa Europy w sobotę późnym popołudniem. Polska w większości „czerwona”
Tak wyglądała mapa smogowa Europy w sobotę późnym popołudniem. Polska w większości „czerwona” Fot. airindex
Unia Europejska przygotowała mapę jakości powietrza, na której każdy może zobaczyć jak duży smog występuję w różnych krajach. Mogą to zrobić też turyści, którzy odkryją, że Polska jest czerwoną, brudną wyspą.

W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Środowiska (EEA) uruchomiła specjalną stronę (http://airindex.eea.europa.eu), która monitoruje stan powietrza w Europie. Mieszkańcy mogą sprawdzić jego jakość w różnych miastach i regionach, gdzie są zainstalowane stacje pomiarowe. Mapa działa od kilku dni, ale już widać, że Polska na tle innych krajów wypada „czerwono”.

System działa w oparciu o ponad 2 tys. stacji monitoringowych rozsianych po prawie całej Unii Europejskiej. Na razie brak jest tylko danych z Włoch i krajów bałkańskich.

Mapa ruszyła 16 listopada. Poziom smogu możemy sprawdzić aktualnie oraz od jednej do 47 godzin wstecz. Przykładowo, w sobotę 18 listopada większość Polski była „czerwona”, co oznaczało znaczne przekroczenia norm dla pyłów PM10 i PM2,5.

Według skali EEA dobry i umiarkowany stan powietrza (dla pyłu PM10) mieści się w średniodobowym przedziale od 0 do 20 i od 20 do 35 mikrogramów na metr sześcienny. Średni poziom jest dla przedziału 35-50, zły 50-100 i bardzo zły od ponad 100. W naszym kraju zły stan powietrza zaczyna się po przekroczeniu 141 mikrogramów, a bardzo zły od 200.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

We wspomnianą sobotę stan powietrza w Polsce był zły lub bardzo zły. W Krakowie stężenie pyłu PM10 wynosiło 70 mikrogramów. W tym samym czasie wysokie stężenia pyłów były w Niemczech na obszarze Zagłębia Ruhry. Gorzej niż w Polsce było tylko na południu Hiszpanii. Tam jednak wysokie stężenia dotyczą regionów silnie zindustrializowanych, a w Polsce z reguły mieszkalnych.

- Jako Polski Alarm Smogowy od dłuższego czasu apelowaliśmy o zunifikowany europejski system informowania o jakości powietrza. Dwa lata temu przygotowaliśmy raport, w którym mówiliśmy o żelaznych płucach Polaków. Bo gdy na zachodzie ogłasza się alarmy smogowe, u nas mówi się dopiero o przekroczeniu dopuszczalnych norm - mówi Andrzej Guła.

Przykładowo, gdy Paryż jest oznaczony na czerwono, bo stężenie zanieczyszczenia sięga 80 mikrogramów, w Polsce jest zaledwie „żółto”. Nowa mapa od EEA to wyklucza, bo pokazuje ujednolicone wskazania.

W Polsce granicą jest 50 mikrogramów na metr sześciennych. To tak zwana norma dopuszczalna. Po jej przekroczeniu stan powietrza jest wciąż dobry lub umiarkowany (61-100 mikrogramów). Na zachodzie alarm smogowy ogłasza się już po przekroczeniu 80 mikrogramów. W Polsce dopiero po 300. Wyjątkiem jest Kraków, który od kilku miesięcy codziennie informuje o stanie powietrza. Po przekroczeniu 50 mikrogramów jest ogłaszany pierwszy stopień zagrożenia smogowego.

- Nie da się ukryć, że ta mapa jest dla nas niekorzystna, choć niestety prawdziwa - mówi Łukasz Wantuch, radny Krakowa, który zasiada w komisji ekologii. - To może się odbić na ruchu turystycznym. Każdy, kto zobaczy, że Polska jest „czerwona”, nie będzie chciał do nas przyjechać, bo ryzykuje zdrowiem - zaznacza radny. A to wszystko może oznaczać mniejsze wpływy z turystyki, która jest bardzo ważna dla Krakowa i Małopolski.

WIDEO: 48 tys. Polaków rocznie umiera przedwcześnie przez smog. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu

Autor: Agencja Informacyjna Polska Press, x-news

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
oli
unia.europejska.tosa.kkombinatorzy.na.swoj.sposob.unia.tojdno.wielkie.bagno.ktorego.ja.sobie.nigdy.nie.rzyczylem
p
pani
nie strasz nie strasz bo sie zes*asz!!!
P
Polak
rozliczymy kazdego pisokomucha!
A
Abaqus
To chyba oczywiste ze mieszkania powinni budowac tam gdzie ludzie chca zamieszkac a nie tam gdzie nikt ich nie potrzebuje bo pelno stoi pustych. To mieszkania sa dla ludzi a nie ludzie dla mieszkan
l
leon
Takie mamy realia . Na walke ze smogiem nie ma pieniędzy ale na kongresy i eventy znajdą się zawsze .
g
gosc
Dobrze że ta UE, bo byśmy byli takim kłótliwym biednym słowiańskim krajem, któremu wszyscy dokuczają. Nam chcieli wmówić że smog to polityka anty polska, oczywiście nasi politycy którzy
są tak wykończeni kłótniami i obsadzaniem wszędzie swoimi partyjnymi dyzmami, że nie mają już za bardzo energii na inne sprawy.
a
abcd
a to że ludzie mieszkający w Polsce na stałe będą mieli skrócone życie i szereg innych schorzeń to już nieważne. Typowe podejście tych wszystkich radnych, polityków i dziennikarzy. Po prostu Polak jest obywatelem III kategorii we własnym kraju, najlepsze że ten radny co lamentuje o ruchu turystycznym oddycha tym samym powietrzem co my, ale dla niego i tak ważni są tylko turyści.
^^^
Niech sobie mieszkania plus budują tam gdzie ludzi ubywa aby zatrzymać ten proces (Kielce, Tarnów, Łódź, Szczecin), a nie w przeludnionym Krakowie.
J
Juri
Ta władza dba tylko o nabicie portfela kasą. Czym oddychają sami i ich rodziny jest im obojętne.
Ktoś powie Polska na węglu stoi....
Ja odpowiem: wiem, czasem mogę go wysmarkać!
p
papa
No i dobrze miasta i panstwo nie buduje mieszkan, ludzie mieszkaja w substandarsowych ziemiankach pod miastem i pala byle czym bo nie stax ich na ogrzewanie, ani nowoczesny apartament od dewelopera. Gdzie ten szumny program Mieszkanie Plus? Poznan buduje mieszkanja z planu junckera. Dlaczego Krakow nie buduje mieszkan na wynajem? Zamiast wywalac w bloto 1mld zl na trase lagiewnicka moznaby zbudowac 30 blokow po 200 mieszkan na wynajem czyli 6000 mieszka ! Zapewne wiele rodzin by skorzystalo i zamiast byc zmuszonym do mieszkania na wsi w biedzie i w substandardowej chacie by wynajelo mialo blizej do pracy nie emitowaloby tyle CO2 i nie musialo palic weglem.
K
Krak
Idiotyczny naglowek ale zrodlo to x-news czyli TVN a autor z Onetu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska