Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podhalańskie baseny nie dla chorych na łuszczycę skóry? [WIDEO]

Tomasz Mateusiak
Grzegorz Samecki, dyrektor zakopiańskiego Aquaparku
Grzegorz Samecki, dyrektor zakopiańskiego Aquaparku Tomasz Mateusiak
Sprawdziliśmy, czy na baseny i pływalnie w regionie mogą wejść chorzy na łuszczycę skóry. Choć ich schorzenie nie jest zakaźne, w wielu miejscach chorych nie dopuszcza się do kąpieli

WIDEO: Podhalańskie baseny nie dla chorych na łuszczycę skóry?

Autor: Tomasz Mateusiak, Gazeta Krakowska

Planujesz spędzić relaksujące chwile na basenie? Jeśli chorujesz na łuszczycę skóry, taki wypad może okazać się problematyczny i nawet zakończony przykrym incydentem. Choć główny inspektor sanitarny już rok temu uznał, że chorzy na łuszczycę (nie jest chorobą zakaźną) mogą korzystać bez przeszkód ze wszystkich basenów w Polsce, w wielu pływalniach pod Tatrami nadal traktuje się ich jak "trędowatych".

- Na łuszczycę choruję od dziecka i zawsze towarzyszył mi wstyd - mówi Mariola Gaj, mieszkanka Zakopanego. - Gdy ściągałam ubranie, ludzie patrzyli się na moją skórę, jakbym miała ich czymś zarazić. Kiedyś na basenie jeden pan powiedział, że jeśli ja wchodzę do wody, to on z niej wychodzi.

Później wyjechała za granicę. Tam odczuła, że ludzie byli tolerancyjni i na basenie nikomu nie przeszkadzała jej choroba. - Wtedy odkryłam, że moczenie się w wodzie mi pomaga. Zmiany skórne łagodniały. Po powrocie do Polski dalej chodzę na basen. Znów spotykam się z nietolerancją - mówi.

Zdaniem Małgorzaty Kułakowskiej, prezeski Stowarzyszenia Chorych na Łuszczycę "Psoriasis", takie przypadki nie są odosobnione. Dlatego jej organizacja zainicjowała akcję "Basen". - Ma ona na celu stworzenie listy basenów, w których chorzy na łuszczycę mogą kąpać się bez obaw - mówi prezes. - Spis liczy już kilkadziesiąt obiektów w całej Polsce. Niestety, żadnego na Podhalu. To szkoda, bo ten region odwiedza też wielu chorych, których w Polsce jest ponad milion. Oni w czasie urlopu mogliby pływać w podhalańskich termach, gdzie podziemna woda, pełna składników mineralnych, jest dla chorych jak lekarstwo - mówi Kułakowska.

"Krakowska" sprawdziła, które z pływalni na Podtatrzu wpuszczają do siebie chorych na łuszczycę. Cierpiący na chorobę skóry bez przeszkód mogą korzystać z basenów w Zakopanem (Aquapark), a także termach w Bańskiej i Szaflarach ("Termy Podhalańskie" i "Gorący Potok").

- Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, więc czemu cierpiący na nią mieliby być dyskryminowani - mówi Grzegorz Samecki, dyrektor zakopiańskiego Aquaparku. - Dlatego u nas mogą tacy ludzie pływać bez przeszkód.

Gorzej sytuacja wygląda w Suchej Beskidzkiej. Tam na krytą pływalnię (przy ul. Zielonej) nie wejdzie nikt z widoczną łuszczycą. Z kolei w termach "Białka" w Białce Tatrzańskiej i "Bukovina" w Bukowinie Tatrzańskiej chorzy muszą mieć przy sobie zaświadczenie od dermatologa, że ich schorzenie to łuszczyca a nie jakaś zakaźna choroba. - Po pokazaniu takiego zaświadczenia obsługa wpuści klienta na basen - mówi Krzysztof Kramarz, dyrektor marketingu Termy Bukovina. - Ta procedura jest stosowana, by nie narazić na szwank innych klientów.

- Łuszczyca nie jest zakaźna. Ludzie powinni nauczyć się tolerancji - uważa Zenon Bryniarski, dermatolog z Lubina i jeden z największych specjalistów ds. łuszczycy w Polsce. - "Teoretycznie" zdrowi ludzie wnoszą na basen np. bardzo zakaźną grzybicę, ale od nich nikt zaświadczeń nie wymaga.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska