Spis treści
Moskol. Prosty i pyszny
Podstawa góralskiej kuchni to ziemniaki i... kapusta. Te pierwsze, zwane grulami, znajdują wiele zastosowań. Góralki przyrządzały z nich kilka rodzajów klusek. Z ziemniaków powstawał także tzw. moskol, który doskonale zastępował chleb.

Moskol doczekał się nawet przyśpiewki:
Moskolicku łowsiany
na blasce piecony
jesceś nie upiecony
juzześ łobrymbiony
Moskole zjemy w wielu karczmach regionalnych, można je też z powodzeniem przygotować w domu! Jak? Przepis zdradza Agnieszka Epler, rodowita góralka, autorka popularnego bloga „lady Kitchen”
Składniki na moskole
- 2 kilogramy ugotowanych i przeciśniętych przez praskę ziemniaków
- ok. 1/2 kg mąki pszennej
Wykonanie
Ziemniaki najlepiej uklepać w misce i podzielić na 4 części. Usunąć jedną (dodajemy ją do zagniatania) i w miejsce po ziemniakach wsypać tyle mąki, żeby dokładnie wyrównała się mąka z ziemniakami. Dołożyć usuniętą część i wyrobić zwarte ciasto. Uformować cienkie placuszki i smażyć na suchej patelni po 2-3 minuty z każdej strony.
Ach, ta kwaśnica, co prostuje rozum!
Będąc w zimowej stolicy Małopolski, nie sposób skosztować prawdziwej, góralskiej kwaśnicy! To tradycyjne danie polskiej kuchni góralskiej - zupa przygotowywana z kiszonej kapusty i mięsa, jedzona zwykle z ziemniakami lub chlebem.

Pamiętajmy, że dobra kwaśnica powinna być bardzo kwaśna, zaś tłuszcz z mięsa „przegryziony” przez kwas kapusty. Podawana jest z ziemniakami ugotowanymi osobno! Niedopuszczalne jest dodawanie jarzyn, jak marchewka itp., bo wówczas powstaje kapuśniak, który bywa serwowany pod tą samą nazwą.
Oscypek - król wśród podhalańskich serów

Jak Podhale - to oczywiście oscypek. Ale trzeba uważać na „podróbki”. Oscypek to twardy, wędzony ser przygotowywany z mleka owczego! Ze względu na powszechną dotąd praktykę sprzedawania gołki pod nazwą oscypek, wielu sprzedawców zdecydowało się zmienić nazwę sprzedawanego wyrobu na „scypek”. Prawdziwy oscypek jest wrzecionowaty, gołka bardziej walcowata. Pierwszym podhalańskim bacą, który uzyskał unijny certyfikat oscypka był Kazimierz Furczoń.
Pikantna i słona bryndza podhalańska

Mniej znany ser podhalański, ale równie smaczny! To miękki, podpuszczkowy ser o pikantnym i słonym smaku. Wytwarzany na Podhalu z mleka owczego lub z mleka owczego z domieszką mleka od krowy polskiej czerwonej (można dodać 40 proc. mleka krowiego). Tajemnica charakterystycznego, lekko ostrego smaku sera kryje się w roślinności na miejscu wypasu owiec.
Masz ochotę przygotować podhalańskie dania w domu? Zobacz przepisy:
Zobacz też:
