Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podhale. Będą wybierać tradycyjne i najpiękniejszej góralskie kosołecki. Czyli koszyczki ze święconym

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
GOK Biały Dunajec
Już po raz 25. w Białym Dunajcu będą wybierać najpiękniejszą wielkanocną kosołecke – czyli koszyczek ze święconym. Jest to najstarszy tego typu konkurs na Podhalu. Pomysłodawcom zależało na tym, by krzewić i zachować w nowym pokoleniu górale dawne tradycje.

Konkurs każdego roku organizuje Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu i Parafia Matki Bożej Królowej Aniołów w Białym Dunajcu. W tym roku konkurs odbędzie się w Wielką Sobotę, 16 kwietnia po święceniu pokarmów o godzinie 12 przed kościołem parafialnym.

Konkurs w Białym Dunajcu jest tradycją sięgającą ćwierć wieku.

- To nasza tradycja, które rozlała się już po całym Podhalu. Pomysłodawczynią tego konkursu byłą pani Maria Porębska, niezwykle zasłużona dla kultury i tradycji Białego Dunajca i całego Podhala. Była ona spiritus movens wielu podhalańskich przedsięwzięć. I tak już od 25 lat ten konkurs się odbywa. Rok rocznie, z wyjątkiem ubiegłego pandemicznego roku. Wtedy dzieci nie mogły się pojawić w kościele, więc przesłały nam zdjęcia koszyczków – mówi Bartłomiej Kudasik, dyrektor GOK w Białym Dunajcu. - Teraz wracamy do normalności i liczę, że znów będzie wiele osób, które przyjdą pochwalić się swoimi koszyczkami.

Konkurs skierowany jest przede wszystkim do młodego pokolenia. Warunkiem uczestnictwa jest strój góralski właściciela kosołecki. - To ma być koszyczek tradycyjny, góralski. Musi się tam znaleźć to, co dawniej znajdowało się w takich koszyczkach: czyli moskol, wykrowek ziemniaka, chleb, baranek z masła. Taka kosołka musi być skromna, wyłożona taką tradycyjną serwetką, z białym góralskim haftem – mówi Bogumiła Kułach, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Białym Dunajcu, która będzie również zasiadała w jury konkursu.

W jury konkursu rok rocznie zasiadają osoby, które doskonale znają się na tradycji i kulturze regionu. To m.in. dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel, etnograf z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jury dokonując oceny, zwracać będzie uwagę w szczególności na: obecność tradycyjnych pokarmów święconych na Podhalu, wygląd i wystrój koszyczka oraz prezencję uczestnika.

Biały Dunajec spowodował, że konkursy na tradycyjną kosołeckę wielkanocną zaczęto organizować także w innych miejscowościach. W Wielką Sobotę konkurs będzie także w gminie Kościelisko. Odbędzie się przy kościele parafialnym w Dzianiszu po święceniu pokarmów o godz. 11.

Po raz pierwszy taki konkurs zorganizowany zostanie także w Zakopanem. Organizuje go oddział Związku Podhalan przy Sanktuarium Maryjnym na Krzeptówkach. Konkurs odbędzie się o godz. 12 – po święceniu pokarmów.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska