Trasa narciarska na Butorowym Wierchu działała do 1995 roku. Pozostał po niej stary wyciąg krzesełkowy, który działa tylko latem wywożąc turystów. Wyciąg jednak to już staroć - powstał w 1977 roku. Zarządza nim spółka Polskie Koleje Linowe. Jego żywot techniczny dobiega końca. Dawna trasa zjazdowa została zabudowa. Jednak zdaniem władz gminy i PKL jest tam na tyle miejsce, by wytyczyć liczącą 1000 metrów trasę zjazdową. Miała by ona przebiegać m.in. nad drogą Salamandra – prowadzącą na Gubałówkę.
Pod koniec 2021 roku gmina podpisała z PKL list intencyjny ws. budowy stacji narciarskiej i punktu widokowego na Butorowym. W ramach inwestycji PKL sfinansuje i zbuduje nowy wyciąg w miejsce starego. Dodatkowo – z myślą o narciarzach – planowana jest stacja pośrednia kolejki, nazwana roboczo Czajki. Mocno zmienić się ma także sam szczyt Butorowego Wierchu. Plan inwestycji PKL w tej lokalizacji zakłada budowę wieży widokowej z dwoma tarasami widokowymi, a także modernizację budynków stacji wraz częścią gastronomiczną. Są także plany budowy tzw. tyrolki. Ta atrakcja umożliwia chętnym założenie na tułów specjalnej uprzęży i zjazd na linie. Według zapowiedzi, ten zjazd ma być naprawdę długi - według planów rozpocznie się na wieży widokowej na szczycie Butorowego, a skończy przy dolnej stacji kolejki narciarskiej.
- Dzisiaj dyskusja ogniskuje się wokół trawersu dla narciarzy, jaki chcielibyśmy wybudować nad Salamandrą. Rozmowy z właścicielami terenu prowadzi PKL. Chodzi oczywiście o pozyskanie zgód i podpisanie stosownych umów – mówi Roman Krupa, wójt Kościeliska. Z kolei gmina pracuje nad zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego – by m.in. mogła powstać stacja pośrednia, czy wieża widokowa.
Plan zagospodarowania dla sołectwa Kościelisko, w tym jeśli chodzi o Butorowy Wierch, ma wejść w życie do końca przyszłego roku.
- Z kolei to czy w ogóle będzie możliwe wybudowanie trawersu dla narciarzy nad Salamandrą dowiemy się do końca pierwszego kwartału 2023 roku. Będziemy wiedzieć wtedy na czym stoimy. Z informacji jakie do nas docierają, rozmów i spotkań było sporo, a teraz jest już wypracowana, konkretna propozycja na stole – mówi wójt.
Jeśli mieszkańcy się nie zgodzą na przywrócenie narciarstwa na Butorowy Wierch, gmina nie zamierza zmienić studium i planu zagospodarowania, tak by dopuścić zabudowę Butorowego Wierchu. - Ja do tego ręki nie przyłożę. Ten teren pozostanie terenem z przeznaczeniem rolnym, z dopuszczeniem użytkowania go narciarsko – kwituje Krupa.
Gubałówka rozbłysła milionem świecących lampek. Tę Krainę Św...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
