Obecnie pełną parą idą prace związane z budową drogi krajowej z Rabki do Nowego Targu. W ramach tej inwestycji powstają cztery bezkolizyjne węzły drogowe - Obidowa, Klikuszowa, Nowy Targ Zachód, Nowy Targ Południe, a także 22 obiekty inżynierskie - mosty, wiadukty, estakady. Nowa droga ma być gotowa w lipcu 2024 roku. Gdy zostanie oddana do użytku, kierowcy dwupasmówką będą mogli dojechać z Krakowa aż do Nowego Targu.
Rodzi się jednak pytanie co dalej? Bo na razie od Nowego Targu prowadzi pod Giewont jednopasmowa krajówka. Według przewidywań kierowców spod Tatr, może się skończyć tam, że samochody z drogi szybkiego ruchu w Nowy Targu wpadną w korek, który będzie ciągnął się do samego Zakopanego.
Wiadomo, że na budowę czterech pasów do Zakopanego nie ma szans. I zresztą nikt nie ma już takich planów. Coś jednak trzeba z tą drogą zrobić, by ją udrożnić. Samorządowcy z Podhala wskazują, że przynajmniej przydałby się trzeci pas ruchu – dla pojazdów poruszających się wolniej, albo skręcających z krajówki.
GDDKiA planuje modernizację tej drogi. Jednak w jakim zakresie te prace będą – tego na razie nie wiadomo. Na to pytanie na dać odpowiedź koncepcja programowa i dokumentacja projektowa dla odcinka Szaflary – Zakopane. Do przetargu stanęły dwie firmy. Na razie GDDKiA analizuje dokumenty. Umowa z jedną z firm ma zostać podpisana albo jeszcze w tym roku, albo na początku kolejnego.
- Wykonawca tej dokumentacji będzie musiał zająć się opracowaniem analizy i prognozy ruchu, mapy dla celów projektowych, czy choćby opracowanie, wariantów przebudowy i ewentualnie rozbudowy drogi oraz ustalenie typów oraz podstawowych parametrów technicznych obiektów budowlanych – informuje GDDKiA.
Na koniec będzie musiał uzyskać tzw. decyzję środowiskową dla tej inwestycji, która jest podstawą do przygotowania projektu budowlanego i uzyskania decyzji tzw. Zgoda na Realizację Inwestycji Drogowej.
GDDKiA zamierza przeznaczyć na przygotowanie koncepcji 3,7 mln zł. Od momentu podpisania umowy firma, która wygra, będzie miała 30 miesięcy na zakończenie prac nad dokumentację. To oznacza połowę 2025 roku.
Zakopane w świątecznej odsłonie. Pod Giewontem zaświeciły bo...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
