https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podhale. Góralskie kosołki - czyli jak górale święcą pokarmy na Wielkanoc

Łukasz Bobek
Wielka Sobota na Podhalu to czas święcenia tradycyjnych góralskich kosołecek - czyli koszyczków ze święconką. Wiele rodzin idzie na święcenie pokarmów w tradycyjnych strojach ludowych. Także i same kosołki są bardzo tradycyjne - w wielu z nich musi się tam znaleźć moskol czy oscypek.

Zgodnie z tradycją, koszyczek do święcenia powinien nieść najmłodszy członek rodziny. Jednak na Podhalu często całe rodziny idą do kościoła na święcenie. Wizyta w sobotę przed południem w świątyni to także czas, by pomodlić się przy grobie pańskim.

Górale starają się podtrzymywać tradycję także jeśli chodzi o pokarmy w koszyczkach. Tradycyjnie musi się tam znaleźć chleb, kiełbasa, chrzan, jajko. Do tego powinien być baranek z masła, moskol, a często także redykołka - czyli serek w kształcie zwierzątka.

- Taka kosołka na Podhalu zawsze była skromna. Bo i dawniej bieda była w górach. Ludzie wsadzali tam co mieli w domach - mówi pani Janina, gaździna z Białego Dunajca.

W Wielką Sobotę w wielu parafiach na Podhalu organizowane są konkursy na najpiękniejszą tradycyjną kosołeckę. Najstarszy z nich - ten w Białym Dunajcu - ma już 25 lat. W tym roku podobne konkursy odbywają się także w Dzianiszu, a także po raz pierwszy w Zakopanem - na Krzeptówkach.

W galerii zdjęcia z konkursu koszyczków wielkanocnych w Dzianiszu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Wybrane dla Ciebie

Poważny wypadek w Czerwiennem. Ciężarówka zderzyła się z autem osobowym.

Poważny wypadek w Czerwiennem. Ciężarówka zderzyła się z autem osobowym.

Niecodzienny gość pojawił się na ulicach Gminy Sułkowice.  Może być niebezpieczny

Niecodzienny gość pojawił się na ulicach Gminy Sułkowice. Może być niebezpieczny

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska