Zyngry to osoby reprezentujące młode pokolenie regionalistów. Czwórka dziewczyn pochodząca z Podhala od najmłodszych lat wyrastała w rodzinach wielopokoleniowych, w kulturze i tradycji góralskiej. Wszystkie od najmłodszych lat były członkiniami regionalnych zespołów. Tam też uczyły się tradycyjnego śpiewu i tańca.
W 2010 roku dziewczyny po raz pierwszy wystąpiły jako grupa „Zyngry” na Poroniańskim Lecie, promując muzykę Skalnego Podhala we wspólnym koncercie z Krzysztofem Trebunią-Tutką. Specjalnością zespołu jest folklor w swej czystej postaci – czyli prezentowany w niezmienionej formie od wielu lat i przekazywany z pokolenia na pokolenie, najczęściej w góralskich rodzinach. Wokalistki sięgają również po zapisy regionalnych śpiewek, znajdujące w naukowych opracowaniach etnografów.
Występy grupy od początku spotkały się z pozytywnym przyjęciem na Podhalu, zarówno wśród młodych, jak i starszych słuchaczy. Od tego czasu prezentowały się na różnych konkursach i przeglądach, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Dziewczyny doceniane były przede wszystkim za tradycyjne brzmienie wykonywanych śpiewek góralskich, oraz wysoki poziom artystyczny.
W 2017 roku postanowiły nagrać płytę „Za głosem Ślebody. Folklor w obliczu II wojny światowej”, którą dedykują poprzednim pokoleniom zaangażowanym w walkę o wolną Polskę. Spędziły wiele godzin na spotkaniach i wywiadach z osobami, które pamiętają czasy II wojny światowej. Dotarły m.in. do osób, które przeżyły prześladowania, wywózkę i piekło obozów koncentracyjnych. Wspomnienia te przeplecione są muzyką i śpiewem w wykonaniu Zyngier i zaproszonych Gości. To płyta wyjątkowa, pełna wrażliwości, smutnych przeżyć ale i nadziei na lepsze jutro. Trzyletnia praca nad nią, przynosi piękne historyczne dzieło, które dla nas wszystkich jest lekcją historii.
Dotychczas grupa Zygnry zdobyła II nagrodę podczas „Sabałowych Bajań” w śpiewie tradycyjnym w kategorii dorosłej – 2010 r. Bukowina Tatrzańska, I nagroda podczas „Przednówku w Polanach” w śpiewie tradycyjnym w kategorii dorosłej 2013 r. Kościelisko. Występowały także podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Śpiew tradycyjny –prezentacja śpiewek związanych z obrzędowością rodzinną „Radośniki”, 2015 r. - Zakopane. To tylko jedne z licznych osiągnięć grupy.
- Dotychczasowy dorobek artystyczny grupy, a szczególności ogromne zaangażowanie w kultywowanie, propagowanie folkloru górali podhalańskich ze szczególnym uwzględnieniem autentyczności, tradycji stanowią istotne znaczenie dla kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego. Na szczególne wyróżnienie zasługuje płyta „Za głosem Ślebody. Folklor w obliczu II wojny światowej”, zawarte wspomnienia górali i góralek budzą w słuchaczach ogromne wzruszenie, jak również ukazują ogrom ludzkich nieszczęść będących obrazem wojny (prześladowań, wywózkę na przymusowe roboty i piekło obozów koncentracyjnych) zgotowanej przez człowieka drugiemu człowiekowi - napisał Związek Podhala we wniosku o nagrodę.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
