- Przygotowując obchody powstania samorządu, dla uczczenia 30-lecia samorządu, zastanawialiśmy się jak uczcić to w odpowiedni sposób. Wtedy pojawiła się propozycją, żeby może Gaździna Podhala została patronką powiatu – mówi starosta nowotarski Krzysztof Faber. - To miał być wyraz woli całej społeczności. Dlatego rozmawialiśmy z przewodniczącym rady powiatu i wójtami gmin wchodzących w skład powiatu nowotarskiego. Oni poparli pomysł – dodaje.
Na 33. sesji Rady Powiatu Nowotarskiego, pod koniec lipca rada powiatu rada powiatu przyjęła uchwałę jednogłośnie.
- Rezolucja Rady Powiatu zostanie teraz skierowana do metropolity krakowskiego a za jego pośrednictwem trafi do Watykanu - mówi Krzysztof Faber.
- Odpowiedź Watykanu nadejdzie najprawdopodobniej z początkiem przyszłego roku – mówi ks. Jerzy Filek, kustosz Sanktuarium w Ludźmierzu.
Kult Matki Bożej Ludźmierskiej znany jest na Podhalu od XV wieku. Mocno zakorzeniony w kulturze, przenika jej różne sfery zarówno w literaturze (powieści, legendy, opowiadania, poezje), muzyce (pieśni, oratoria, nieszpory), malarstwie (przepiękne malarstwo na szkle), jak też w budownictwie, czy wzornictwie.
Koronacja figury Matki Bożej Ludźmierskiej odbyła się w 1963 roku. W uroczystości tej uczestniczyła wielotysięczna rzesza pielgrzymów z Podhala, Spisza, Orawy, czy Pienin. Koronacji dokonał ks. kard. Stefan Wyszyński i ówczesny biskupa Karol Wojtyła. W trakcie tej uroczystości doszło do wydarzenia, które według wielu wieszczyło, że Karol Wojtyła zostanie papieżem. W trakcie gdy figura Matki Bożej była przenoszona, z jej dłoni wypadło berło. Złapał je właśnie Karol Wojtyła. Już wtedy ludzie byli przekonani, że to jakiś znak. Gdy w 1978 Wojtyła został wybrany papieżem, powiązano to zdarzenie. Papież Jan Paweł II odwiedziła sanktuarium Gaździny Podhala w czasie swojej pielgrzymki do ojczyzny w 1977 roku.
Emblematy i wzory maryjne od 2000 roku widnieją w herbie starostwa nowotarskiego - berło i korona Matki Bożej Ludźmierskiej, a od 2014 roku figura Matki Bożej jest także w herbie gminy Nowy Targ.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
