Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podhale. Nowe oblicza Jezusa Frasobliwego, konkurs dla artystów amatorów

Aurelia lupa
Czerwony Dwór
Potrafisz malować na szkle, albo rzeźbić w drewnie? Jesteś artystą-amatorem i chciałbyś się pochwalić swoimi umiejętnościami? Zakopiańskie Centrum Kultury, Centrum Kultury Rodzimej "Czerwony Dwór", zaprasza do wzięcia udziału w konkursie po tytułem „Oblicza Frasobliwego”.

– Konkurs ma charakter otwarty i jest adresowany do twórców pełnoletnich z terenu Polski, w szczególności z Podhala, którym bliska jest tradycja i zachowanie dziedzictwa kulturowego Podhala – mówi dr Małgorzata Wonuczka-Wnuk z Czerwonego Dworu. Termin składania prac konkursowych upływa 12 czerwca 2021r.

W Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór zostanie zorganizowana wystawa pokonkursowa „Oblicza Frasobliwego”, której wernisaż odbędzie się 17 września. Do wystawy zostanie wydany katalog pod tym samym tytułem.

Czego mają dotyczyć prace konkursowe? Wszystko powinno skupiać się wokół Jezusa Frasobliwego. Pierwsze wizerunki Jezusa zadumanego przywędrowały na tereny dzisiejszej Europy Środkowo-Wschodniej w XIV wieku z Niemiec, Austrii i Niderlandów. Wiązało się to z nowym nurtem "devotio moderna", propagującym nową pobożność. Za wzór do naśladowania stawiano sobie człowieczeństwo Jezusa.

Przedstawienia Frasobliwego to ujęcie istoty ludzkiej oczekującej na najgorsze. Do końca średniowiecza były częścią scen przedstawiających misterium Drogi Krzyżowej – pomiędzy X a XI stacją. To postać Jezusa chwilę przed tym, co się stanie na Golgocie, kiedy zakrwawiony i umęczony, w koronie cierniowej przysiada na kamieniu opierając głowę na dłoni. Przymknięte oczy, pochylona głowa, jedynym przykryciem jego pokaleczonego ciała jest perizonium, czyli przepaska na biodrach, które spływa po obu bokach kamienia.

Motyw Frasobliwego w Polsce pojawił się na przełomie XV i XVI wieku na terenach Śląska, Pomorza, po czym rozprzestrzenił się na cały kraj, gdzie zakorzenił się w sztuce ludowej. Postać zadumanego Jezusa stała się symbolem małych, codziennych trosk. Ludzie często stawiając figurę Frasobliwego w kapliczce upamiętniali w ten sposób wydarzenia, szczęśliwe lub nieszczęśliwe. Figura odgrywał rolę opiekuńczą: chronił od nieszczęść, zapewniał spokój i bezpieczeństwo domostwu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska