"Tatrzańskie Wici” to wydarzenia promujące region, jego tradycje, zwyczaje, kuchnię, a przede wszystkim miłe spędzenie czasu dla turystów i mieszkańców powiatu tatrzańskiego. Wydarzenie przypada na okres wakacyjny - od lipca do września. W tym roku zorganizowane będzie w siedmiu tatrzańskich wsiach.
W ubiegłym roku z powodu epidemii koronawirusa XIX edycja odbyła się w rzeczywistości wirtualnej. Powstało kilka krótkich relacji filmowych, dokumentujących imprezy w ubiegłych latach. Organizatorzy jednak uznali, że forma online nie jest w stanie oddać nastroju, charakteru i szczególności „Tatrzańskich Wici”.
- Mogę z radością potwierdzić, że w tym roku Tatrzańskie Wici wrócą do normalnej formuły, na żywo. Niestety nie wszystkie imprezy uda się zorganizować, kilka wypadło z harmonogramu - mówi Agnieszka Michniewicz z Tatrzańskie Agencji Rozwoju Promocji i Kultury, która jest koordynatorem wakacyjnego cyklu plenerowych imprez.
Pierwsza odsłona Wici odbędzie się 11 lipca w Białym Dunajcu. Będzie to Memoriał im. Stanisława Trebuni-Tutki "XVIII Dunajeckie Granie".
- Pierwsza impreza w cyklu „Tatrzańskie Wici” będzie otwierać to wydarzenie. Wszystko to przy zachowaniu wszelkich obostrzeń sanitarnych. Trzeba pamiętać, że każde z imprez charakteryzuje się innymi zaleceniami, dlatego o bezpieczeństwo będą dbać sami organizatorzy konkretnego wydarzenia - mówi Agnieszka Michniewicz.
Kolejne wydarzenie zaplanowano na 25 lipca. Będzie to XIX Dzień Pstrąga w Białym Dunajcu. Tego samego dnia odbędzie się impreza Witowiańsko Watra w Witowie. Choć niektóre imprezy wypadły z harmonogramu Tatrzańskich Wici, nie zabraknie tych najbardziej popularnych. W piątek 30 lipca odbędą się XXII Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki” w Białym Dunajcu, 1 sierpnia XX Dzień Polowaca w Jurgowie, a 8 sierpnia „Wybór Cepra i Ceperki Roku” oraz „Wybór Harnasia Roku” w Białce Tatrzańskiej.
Tegoroczne Tatrzańskie Wici zakończy „XV Festyn Bacowski” w Leśnicy Groniu, który zaplanowano na 19 września.
Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury jest koordynatorem przedsięwzięcia, podejmuje współpracę z lokalnymi przedstawicielami wydarzenia, dyrektorami gminnych ośrodków kultury, poszczególnymi oddziałami Związku Podhalan oraz organizacjami społecznymi, aby przygotować ten szczególny czas.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
