https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podhale. Wyjątkowo mroźna noc. Temperatura spadła do minus 28,5 stopnia Celsjusza

Łukasz Bobek
W Tatrach wyszło piękne słońce. Wybierający się w góry muszą jednak pamiętać, że w górach jest nadal bardzo niebezpiecznie
W Tatrach wyszło piękne słońce. Wybierający się w góry muszą jednak pamiętać, że w górach jest nadal bardzo niebezpiecznie TOPR
To byłą wyjątkowo mroźna noc. Z poniedziałku na wtorek termometry na Podhalu zanotowały nawet minus 28,5 stopnia Celsjusza. Biegunem zimna była tej nocy Baligówka w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej.

Mróz dał się we znaki już w poniedziałek wieczorek. W Zakopanem o godz. 20 termometry wskazywały minus 16 stopni. W nocy były jeszcze zimnie. We wtorek nad ranem pod Giewontem termometry wskazały minus 18 stopni. W Poroninie było jeszcze zimniej - minus 22 stopnie.

Rekord padł w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej na Baligówce w Czarny Dunajcu. Tam termometry wskazały minus 28,5 stopnia. Właściciele stacji badawczej na Baligówce, synoptycy-amatorzy przewidują, że w czwartek temperatura może spaść do minus 35 stopni.

Z samego rana wyszło piękne słońce. Temperatura zaczęła się szybko podnosić. Po godz. 9 w Zakopanem termometry wskazywały już minus 10 stopni. W Tatrach nieco zimniej. W Dolinie Pięciu Stawów jest minus 13 stopni.

Wybierający się w góry muszą pamiętać, że na szlakach nadal jest bardzo niebezpiecznie. W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

- W Tatrach panują skrajnie trudne i niebezpieczne warunki do uprawiania turystyki. Wszystkie szlaki są zasypane grubą warstwą śniegu, występują głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. Szlaki są nieprzetarte i trudno dostępne. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne nawet przy małym obciążeniu dodatkowym na wielu stromych stokach. W niektórych przypadkach należy spodziewać się licznych samoistnych dużych, a często bardzo dużych lawin. Bądź rozważny! W obecnych warunkach zaniechaj wyjścia w góry, powyżej górnej granicy lasu - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - wraz z umiejętnością posługiwania się nim) oraz bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie.

Z powodu wysokiego zagrożenia lawinowego zamknięte dla ruchu pozostają szlaki:

  • - z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka,
  • - z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów.

Szlak do Morskiego Oka na odcinku od Włosienicy do stawu jest zasypany przez lawiny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska