https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podpisy zadecydują, czy gmina się podzieli

Iwona Kamieńska
W gminie Kamienica trwa wojna na podpisy. W urzędzie na rozpatrzenie przez radnych czeka wniosek 721 mieszkańców Szczawy domagających się samodzielności. Szczawianie chcą stworzyć odrębną gminę, i walczyć dla niej o status uzdrowiska. Nie widzą perspektyw dla swojej miejscowości, która pozostałaby jednym z wielu sołectw Kamienicy. Zabiegają o referendum w tej sprawie. Choć historia ich starań o samorządowy rozwód ciągnie się od kilku lat, dopiero teraz - w finale procedury - zbuntowali się przeciwko inicjatywie szczawian ludzie z sąsiedniego sołectwa Zasadne.

Podczas niedzielnej mszy informowano, że trwa akcja zbierania podpisów pod wnioskiem, aby uchwalić weto dla pomysłu podziału gminy.

Przewodnicząca rady sołeckiej w Zasadnem Agata Zięba argumentuje, że gdyby doszło do secesji, Zasadne straci ponad 60 proc. swego terytorium.

"Nikt z inicjatorów referendum nie konsultował proponowanego kształtu nowej gminy z radami sołeckimi i mieszkańcami Zasadnego i Kamienicy. To skandaliczne. Jesteśmy zbulwersowani tą inicjatywą. Nie godzimy się na uszczuplanie naszych sołectw. Prosimy o odrzucenie wniosku w sprawie utworzenia gminy Szczawa" - postukuje w piśmie złożonym już w Urzędzie Gminy Agata Zięba, nawołując do składania wyrazów poparcia dla jej stanowiska.

- Zabiegaliśmy o konsultacje w tej sprawie nieraz. Nasze wnioski o takie konsultacje składane do Urzędu Gminy uparcie odrzucano. A co do gruntów, o które ma pretensje pani przewodnicząca, są to ziemie historycznie i gospodarczo związane ze Szczawą, w większości będące własnością skarbu państwa - ripostuje Mieczysław Mikołajczyk, pełnomocnik grupy inicjatorów podziału gminy.

Zwolennicy samodzielności Szczawy zapowiadają, że dwukrotne fiasko starań o secesję nie zraziło ich i nie poddadzą się, nawet jeśli radni Kamieniccy po raz trzeci odrzucą wniosek. Pójdą wówczas do sądu. Nie będzie to konieczne, jeżeli rada podejmie uchwałę, aby przeprowadzić referendum w sprawie podziału. Wówczas decyzja zapadnie demokratycznie.

W gminie jest 5600 osób uprawnionych do głosowania. Aby referendum było ważne, musi głosować 1700 osób. Szczawie potrzebna jest przynajmniej połowa głosów poparcia.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Awantura o Carrefour w Sukiennicach

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
MAT
A stanowiska w UG Kamienica nie są dziedziczne??? Fakty świadczą, że tak więc o czym tu mówicie.Chcą samodzielności niech mają i koniec sporów.
w
wtajemniczony
Mikołajczykom w Szczawie to już sie chyba całkiem w głowach poprzewracało. Moze niech od razu niepodleglosc oglosza. Blekitna krew zaszumiala, czy od Gorca halny za mocno powiewal przez ostanie lata. Ciekawe ile etatow urzedniczych trzeba utworzyc dla nowej gminy. Zostanie cos jeszcze dla Kózlow, Rusnaków i Kuligów. Proszę mi wierzyć, że status uzdrowiska dla nowej gminy Szczawa o ktorym tak sie rozpisuja inicjatorzy, nie zmieni kompletnie nic w życiu mieszkancow tego regionu. Przybędzie kolejnych kilkudziesięciu urzedników których reszta polaków będzie musiala utrzymywać. Kolejna rodzinna "mafia". .....Ale Polska to dziki kraj, wszystko jest możlie, pożyjemy, zobaczymy.......
n
narciarz
panie Mikołajczyk marzy się panu wujtowanie a rozwalił pan jedną z atrakcji Szczawy wyciąg narciarski i czym teraz szczawa przyciągnie turystów w zimie chyba nie wodą mineralną
T
Turysta
Każda społeczność ma prawo do demokracji. Referendum jest takim prawem. Wiadomo przewaga radnych w Kamienicy wnioski odrzuca! Jedynym sprawiedliwym werdyktem będzie referendum
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska