Konkurs ofert został ogłoszony na prace w ramach zadania o nazwie: "U progu millenium - 980 lat opactwa w Tyńcu: kompleksowa konserwacja i udostępnienie pozostałości zespołu romańskiego (XI/XII w.) wraz z zabezpieczeniem i ekspozycją późniejszych nawarstwień". Oferty można składać w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu do 11 lipca (do godz. 10 tego dnia).
Znaczna część prac, które są przedmiotem zamówienia, dotyczy konserwacji wystroju i wyposażenia kościoła oraz opactwa benedyktynów w Tyńcu. Ale też przyszłe zlecenie obejmie prace archeologiczne w podziemiach. Jak wskazuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (który rozdziela pieniądze z Narodowego Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa), jest to część wspieranego przez komitet projektu, który ma doprowadzić do udostępnienia zwiedzającym najstarszych, XI- i XII-wiecznych pomieszczeń opactwa. Ogłoszenie o konkursie, wraz z kompletem materiałów niezbędnych do przygotowania oferty, pojawiło się właśnie na stronie internetowej SKOZK.
"Odkrycia archeologiczne w klasztorze i kościele tynieckim dokonane w zeszłym stuleciu, w okresie intensywnych badań nad początkami państwa polskiego, zapewniły ich autorom miejsca w panteonie sławy archeologii wczesnego średniowiecza. Czy tak będzie i tym razem?" - czytamy w informacji opublikowanej przez biuro SKOZK.
Opactwo w Tyńcu jest najstarszym istniejącym w Polsce klasztorem kontynuującym tradycję benedyktyńską. Ufundowane zostało najprawdopodobniej przez księcia Kazimierza Odnowiciela w 1044 roku. Z przełomu XI i XII w. pochodzą najstarsze zachowane fragmenty zabudowy. W 1125 r. odbyła się konsekracja romańskiej bazyliki, następnie wielokrotnie przebudowywanej.
Realizowany od ubiegłego roku, ze wsparciem SKOZK projekt "U progu millenium..." jest częścią przygotowania do milenium opactwa (przypadającego w 2044 r.) oraz obchodów 900-lecia konsekracji romańskiej bazyliki. Jest także elementem starań o wpisanie opactwa na listę Unesco: indywidualne wskazanie obiektu w ramach Europejskiego Szlaku Miejsc Kluniackich.
Zakładane efekty projektu to konserwacja i zabezpieczenie gotyckich i barokowych nawarstwień w kościele i krużgankach, udostępnienie odkrytych wcześniej najstarszych reliktów romańskiej bazyliki i refektarza, stworzenie podziemnej trasy muzealnej, która będzie wiodła od dawnej tzw. Wielkiej Ruiny, mieszczącej dziś m.in. muzeum klasztorne, przez rezerwat archeologiczny romański, aż do podziemi pod prezbiterium kościoła. Wykonawca wyłoniony w ogłoszonym teraz konkursie m.in. będzie miał dobadać przestrzeń rezerwatu oraz przejście między rezerwatem pod klasztorem a podziemiami kościoła (potencjalnie możliwe jest wykonanie przebicia do podziemi świątyni, ale wymaga jeszcze rozpoznania archeologicznego).
Wśród wymienianych przyszłych efektów projektu realizowanego w Tyńcu są też m.in.:
- uczytelnienie i udostępnienie hipotetycznego miejsca pochówku króla Bolesława Szczodrego;
- istotne poszerzenie oferty turystycznej i edukacyjnej;
- możliwość nowej i szerszej aranżacji przestrzeni muzealnej;
- stworzenie nowej przestrzeni dla działań edukacyjnych i kulturalnych dla różnych grup wiekowych.
Planowana wartość tego projektu to ponad 11,1 mln zł; dofinansowanie SKOZK do 2025 roku ma wynieść łącznie ponad 5,4 mln złotych.
Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

- Oto najpiękniejsze wodospady w Małopolsce. Te miejsca zachwycają!
- Restauracje i kawiarnie z widokiem na Kraków. TOP 12 miejsc na wyjątkowe spotkanie
- Horoskop miłosny na lato 2023!
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów
- Dla kierowców z Małopolski ta droga będzie bramą na południe Europy. ZDJĘCIA