https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwójne święto w Sitnicy

Marek Podraza
Szkoła Podstawowa w Sitnicy, po prawie trzech latach prowadzenia przez Fundację Tęcza, powróciła pod biecki samorząd. Dzień Nauczyciela był więc podwójnym świętem w tej placówce.

W piątek w Szkole Podstawowej w Sitnicy odbyły się Gminno-Miejskie obchody święta Komisji Edukacji Narodowej. Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza nie bez przyczyny wybrał tę niewielką szkołę w swojej gminie na obchody popularnego Dnia Nauczyciela. Szkoła została bowiem od września przejęta od Fundacji Tęcza i jest już prowadzona przez samorząd biecki.

- To dla nas wielki dzień. Doskonale pamiętamy rok 2013 i problemy, z jakimi borykała się szkoła. Nie ma co ukrywać, groziło jej widmo likwidacji. Dzięki Fundacji szkołę udało się uratować - mówi Bogdan Moroń, obecny dyrektor Szkoły Podstawowej w Sitnicy.

Fundacja Na Rzecz Edukacji i Rozwoju Wsi Sitnica Tęcza powstała w 2013 roku. Jej głównymi celami była m.in. nauka, edukacja, oświata i wychowanie oraz działalność charytatywna. W październiku 2013r. podpisano umowę pomiędzy gminą Biecz, a Fundacją Tęcza dotyczącą przekazania i warunków prowadzenia szkoły.

- Od stycznia 2014 roku szkołę prowadziła Fundacja. Organizowaliśmy wiele przedsięwzięć na rzecz szkoły. Były pikniki. Udało się rozbudować bazę plac ówki, wyposażyć klasy w nowe ławki i krzesła. Realizowaliśmy też wiele projektów - wyjaśnia dyrektor.

Co ciekawsze w szkole zwiększyła się też liczba dzieci. Gdy przejmowała ją Fundacja, w szkole i przedszkolu było 54 dzieci, a teraz jest 68. Co oznacza powrót szkoły, pod pieczę samorządu - nie trzeba nikomu tłumaczyć, zwłaszcza nauczycielom.

- Świętujemy dzisiaj w tej małej szkole i cieszymy się z tego, że udało się ją uratować. Nie oznacza to jednak, że nie mamy problemów oświatowych - mówił Mirosław Wędrychowicz. - Czekają nas i to duże. Dlatego już teraz myślimy o tym, aby przygotować nowe miejsca pracy. Wiadomo, że nowa reforma niesie za sobą poważne zmiany, a co za tym idzie, będzie też mniej etatów. Już wkrótce ruszy w Bieczu żłobek, będą też Dzienne Ośrodki Wsparcia powstanie około 40 nowych miejsc pracy. Myślimy o nauczycielach, aby w razie potrzeby była dla nich praca - dodał burmistrz Biecza.

Sprawa przyszłej reformy oświaty budzi poważne niepokoje nie tylko w środowisku nauczycieli, ale też samorządowców oraz rodziców i uczniów. Ci ostatni od paru lat są poddawani coraz trudniejszym wyzwaniom ze strony władz oświatowych.

Z okazji Dnia Nauczyciela burmistrz Biecza przyznał nagrody następującym nauczycielom: Annie Pelczar-Kozłowskiej, Annie Kędzior-Puszkariow i Agnieszce Żegleń z ZS nr 1 w Bieczu oraz Jadwidze Nowak i Adamowi Honcowi z ZS nr 2 w Bieczu. Ponadto Lucynie Lenard i Sabinie Wszołek z ZSP w Binarowej, Ewie Lenard ze SP w Grudnej Kępskiej, Barbarze Wilk z ZSP w Korczy nie, Dorocie Kozioł i Ryszardowi Burdzie z ZSP w Libuszy, Bożenie Soczek-Knybel ze SP w Sitnicy, Jadwidze Szarej, Jadwidze Rachel i Barbarze Abram z ZSP w Strzeszynie oraz Dorocie Kwiatkowskiej i Ewie Wierzbickiej z przedszkola w Bieczu.

Gazeta Gorlicka

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska