https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Pogoda we wrześniu. Nagły spadek temperatur, zmiany ciśnienia, deszcze. Jak to wpływa na zdrowie oraz funkcjonowanie człowieka?

Karina Czernik
Deszczowy koniec wakacji w Poznaniu
Deszczowy koniec wakacji w Poznaniu Waldemar Wylegalski
Po słonecznym sierpniu nadszedł dżdżysty wrzesień, który zaserwował zimny prysznic już na samym początku. Nastąpił gwałtowny spadek temperatur, pojawiły się ulewne deszcze, wiatr, a zmiany ciśnienia dały się we znaki wielu osobom. Skąd tak nagła zmiana pogody? Jak to może wpłynąć na funkcjonowanie człowieka?

Nagły spadek temperatur

Pierwszego dnia września, w niedzielę, pogoda jeszcze przypominała tę sierpniową. W Zakopanem i Suwałkach termometry wskazywały ok. 25-26 stopni, w Poznaniu i Bydgoszczy natomiast blisko 35.

Jak podali synoptycy, poniedziałek miał być ostatnim ciepłym dniem, z temperaturą dochodząca w niektórych miejscach nawet do 33 stopni. We wtorek napłynie chłodniejsze powietrze z północnego zachodu, które spowoduje spadek temperatur o 10-12 stopni. Najwyższa temperatura wynosić będzie od 20 stopni na północy kraju do 23 na południu. Synoptycy nie mają złudzeń: cieplej nie będzie, spodziewać się można maksymalnie 25 stopni, a po połowie miesiąca nastąpi ochłodzenie nawet do 15 stopni Celsjusza.

Konsekwencje zmiennej pogody dla zdrowia

Pogorszenie stanu zdrowia podczas nagłych zmian pogodowych odczuwają zazwyczaj osoby chorujące przewlekle. Mowa tu głównie o chorobach układu oddechowego, krążenia czy nerwowego. Istnieje również dolegliwość zwana meteoropatią (reakcje na zmiany pogody), która potęguje swoje działanie wraz z wiekiem.

  • Niskie ciśnienie powietrza obniża ciśnienie krwi. W wyniku tego u ludzi występują problemy z oddychaniem oraz zakłócenia pracy układu sercowo-naczyniowego, pojawić się może także ból głowy.
  • Osoby z nadciśnieniem natomiast przy takiej pogodzie mogą poczuć poprawę samopoczucia. Ich stan ulega pogorszeniu przy podwyższonym ciśnieniu.
  • Spadek temperatury o 10 stopni bardzo źle wpływa na osoby cierpiące na nadciśnienie lub zbyt wysoki poziom cholesterolu. W warunkach nagłego spadku temperatury ryzyko ataku serca rośnie u nich o 13 proc., a u tych, którzy wcześniej przeżyli już zawał, aż o 38 proc. – wynika z badań naukowców z uniwersytetu w Lille.
  • Nadejście frontu chłodnego zaognia procesy zapalne w obrębie stawów oraz układu kostnego, dlatego też u osób posiadających chore stawy nasilają się bóle.

WIDEO: Krótki wywiad

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska