FLESZ - Dilerzy aut mają problem, a wszystko przez nowe normy emisji spalin
Zakłady pogrzebowe nie nadążają z organizowaniem pochówków
Z powodu rosnącej liczby zgonów czas oczekiwania na pochówek wydłużył się ostatnio do nawet dwóch tygodni. Przypomnijmy, że tylko w październiku w Krakowie odnotowano ponad 1100 zgonów. To 300 więcej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej.
Zakłady pogrzebowe nie nadążają z organizowaniem pochówków.
Nie są w stanie zrealizować na bieżąco wszystkich zleceń, np. o danej godzinie mają zleconą organizację pogrzebu na więcej niż jednym cmentarzu, co przy absencji pracowników może być utrudnione
- tłumaczą nam w Zarządzie Cmentarzy Komunalnych w Krakowie.
W porównaniu do okresu sprzed pandemii koronawirusa, czas oczekiwania na pogrzeb wydłużył się o około tydzień w przypadku największych cmentarzy komunalnych w Krakowie.
Z niektórych regionów Małopolski płyną informacje, że brakuje miejsc w chłodniach. Tak było np. w Gorlicach. Jak informowaliśmy końcem października, wypełniona była m.in. chłodnia na Cmentarzu Komunalnym, nad którą pieczę sprawuje Miejski Zakład Usług Komunalnych. W Krakowie takiego problemu nie ma.
ZCK posiada własne chłodnie na największych cmentarzach. Aktualnie nie ma zainteresowania ich udostępnianiem, a co za tym idzie - nie ma obecnie problemu z przepełnieniem tych pomieszczeń
- tłumaczą w Zarządzie Cmentarzy Komunalnych.
Obostrzenia w czasie pogrzebów
Przypomnijmy, że w związku z pandemią podczas pogrzebów obowiązują obostrzenia:
- w budynkach i innych obiektach kultu religijnego może znajdować się przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m nie więcej uczestników niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu, oraz że uczestnicy realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny;
- na zewnątrz uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.
Informacje, dotyczące maksymalnej liczby osób, mogących jednocześnie przebywać w kaplicach i salach pożegnań administrowanych przez ZCK w Krakowie:
- Sala Pożegnań Cmentarza Rakowickiego przy ul. Rakowickiej 26 - do 2 osób
- Kaplica cmentarza Podgórze przy ul. Wapiennej 13 - do 3 osób
- Kaplica cmentarza Prądnik Czerwony przy ul. Powstańców 48 - do 12 osób
- Kaplica ekumeniczna cmentarza Prądnik Czerwony przy ul. Powstańców 48 - do 9 osób
- Kaplica cmentarza Prądnik Czerwony przy ul. Reduta - do 8 osób
- Kaplica cmentarza Grębałów przy ul. Darwina 1G - do 7 osób
- Sala Pożegnań cmentarza Grębałów przy ul. Darwina 1G - do 2 osób.
Korzystanie z kaplic na cmentarzach: Bronowice, Mydlniki, Prokocim, Wola Duchacka, Pychowice ze względu na ich bardzo małą powierzchnię, wymaga indywidualnego uzgodnienia. Kaplica na terenie cmentarza Rakowickiego administrowana przez parafię funkcjonuje na dotychczasowych zasadach z ograniczeniami wynikającymi ze stanu epidemii.
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
