Jakub Maj
Jakub Maj
Polacy za granicą. To nie był udany weekend dla reprezentantów Polski, którzy byli powołani przez Fernando Santosa na marcowe zgrupowanie. Jedynym zawodnikiem, który błysnął formą, był Robert Lewandowski. Cieszyć może także powrót do gry Arkadiusza Milika.

Hiszpania: Robert Lewandowski odzyskuje formę

Robert Lewandowski po kilku miesiącach słabszej gry nareszcie się odblokował. Polski napastnik od mundialu w Katarze był cieniem samego siebie w rozgrywkach ligowych oraz europejskich pucharach. Formę 34-latka najlepiej opisują słowa Wojciecha Kowalczyka - "Barcelona od października gra bez napastnika".

Ostatnia kolejka była dla Lewandowskiego wielkim przełamaniem. Napastnik w meczu z Elche strzelił dwie bramki i zaliczył jedną asystę. Jego zespół wygrał 4:0, dzięki czemu umocnił się na pozycji lidera La Liga. 34-latek w obecnym sezonie ligi hiszpańskiej ma już 17 trafień na swoim koncie i zmierza po koronę króla strzelców. Na drugim miejscu jest Karim Benzema, który w weekend strzelił hat-tricka z Realem Valladolid.

Włochy: Powrót Milika; fatalny Piątek

Po kilku miesiącach przerwy na boisko wrócił Arkadiusz Milik, który pod koniec stycznia doznał kontuzji. Polski napastnik był zmuszony pauzować także podczas zgrupowania kadry narodowej w marcu. W ostatniej kolejce Serie A zagrał 60 minut z Hellasem. 29-latek nie strzelił bramki, ani nie zaliczył asysty, ale cały czas "był pod grą", a to dobry prognostyk przed końcówką sezonu.

Dobrego momentu w swojej karierze nie ma Krzysztof Piątek, który na bramkę czeka... 1088 minut. Napastnik, który kiedyś czarował na włoskich boiskach, obecnie nie jest w stanie wykańczać nawet prostych sytuacji. Wielu ekspertów podkreśla, że 27-latek bardzo pomaga swoim kolegom dzięki waleczności, ale od napastnika oczekujemy więcej goli.

Do kadry meczowej Benevento wrócił także Kamil Glik. Wielu kibiców podkreślało, że na zgrupowaniu reprezentacji Polski brakowało takiego stopera jak on. Nasz blok defensywny w spotkaniu z Czechami był pozbawiony lidera. 35-latek spędził cały ligowy mecz na ławce, ale jest to duży krok w powrocie na boisko.

Stany Zjednoczone: Kamil Jóźwiak zagrał świetny mecz

W ostatnich tygodniach Kamil Jóźwiak był obiektem drwin w internecie. Do sieci trafiło nagranie, w którym Polak podczas jednego ze spotkań próbuje dogonić piłkę, którą sam sobie wypuścił - niestety nieskutecznie. Skrzydłowy w ostatniej kolejce ligowej odpowiedział na całą krytykę najlepiej jak umiał. 24-latek strzelił gola i zanotował asystę w zremisowanym 2:2 meczu z Toronto FC. W 61. minucie na boisku pojawił się Karol Świderski.

Kilku kluczowych zawodników leczy kontuzje

Kilku polskich zawodników nadal ma problemy zdrowotne. Kontuzję leczy między innymi Bartosz Bareszyński, który jest bardzo ważny dla reprezentacji Polski. Z urazem zmaga się także Kamil Piątkowski, który rozgrywa świetny sezon w lidze belgijskiej. Trzy tygodnie będzie pauzować Matty Cash, który musiał zostać zmieniony w meczu z Czechami. Do gry wrócił już Kacper Kozłowski, który z powodu urazu opuścił ostatnie zgrupowanie.

Piłkarze powołani na marcowe mecze reprezentacji:

Bramkarze:

• Bartłomiej Drągowski (Spezia) - cały mecz z Salernitaną (1:1)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) - poza kadrą na mecz z Udinese (3:0)
  • Wojciech Szczęsny (Juventus) - cały mecz z Hellasem Verona, czyste konto (1:0)

Obrońcy:

• Jan Bednarek (Southampton) - cały mecz z West Hamem (0:1)
  • Bartosz Bereszyński (Napoli) - leczy kontuzję
  • Matty Cash (Aston Villa) - leczy kontuzję
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) - cały mecz z Juventusem (0:1)
  • Robert Gumny (Augsburg) - cały mecz z Wolfsburgiem (2:2)
  • Michał Karbownik (Fortuna Duesseldorf) - cały mecz z HSV (2:2)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) - cały mecz na ławce w meczu z Leeds (4:1)
  • Kamil Piątkowski (KAA Gent) - leczy kontuzję
  • Tymoteusz Puchacz (Panathinaikos) - poza kadrą na mecz z Volos (0:0)
  • Bartosz Salamon (Lech Poznań) - cały mecz z Pogonią Szczecin (2:2)

Pomocnicy:

• Krystian Bielik (Birmingham) - cały mecz z Blackburn (1:0)
  • Kacper Kozłowski (Vitesse) - cały mecz z Waalwijk (0:1)
  • Ben Lederman (Raków Częstochowa) - grał od 67. minuty w meczu z Legią Warszawa (1:3)
  • Karol Linetty (Torino) - mecz z Sassuolo odbędzie się 3 kwietnia
  • Przemysław Frankowski (Lens) - grał do 80. minuty w meczu z Rennes (1:0)
  • Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg) - cały mecz z Augsburgiem (2:2)
  • Michał Skóraś (Lech Poznań) - cały mecz z Pogonią Szczecin (2:2)
  • Damian Szymański (AEK Ateny) - cały mecz z PAOK-iem (1:0)
  • Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) - cały mecz ze Spartą Rotterdam (3:1)
  • Piotr Zieliński (Napoli) - grał do 68. minuty w meczu z Milanem (0:4)
  • Nicola Zalewski (AS Roma) - grał do 87. minuty w meczu z Sampdorią (3:0)

Napastnicy:

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) - cały mecz z Elche, dwie bramki i asysta (4:0)
  • Krzysztof Piątek (Salernitana) - grał do 55. minuty w meczu ze Spezią (1:1)
  • Karol Świderski (Charlotte) - grał od 61. minuty w meczu z Toronto FC (2:2)