Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polański i Horowitz po 70 latach znów w Krakowie. Seans w ramach "Dojrzałego Kina"

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Projekci "Polański, Horowitz. Hometown" w Małopolskim Ogrodzie Sztuki będzie towarzyszyć spotkanie z twórcami filmu
Projekci "Polański, Horowitz. Hometown" w Małopolskim Ogrodzie Sztuki będzie towarzyszyć spotkanie z twórcami filmu materiały prasowe
Roman Polański i Ryszard Horowitz po 70 latach znów spotykają się w Krakowie. Powrót do rodzinnego miasta i znajomych ulic, gdzie zawiązała się ich przyjaźń, przywołuje wspomnienia dawnych miejsc, nieobecnych ludzi i minionych czasów. Światowa premiera długo wyczekiwanego filmu „Polański, Horowitz. Hometown” już 30 maja, a 2 czerwca w Kinie Pod Baranami odbędzie się pokaz dla seniorów w ramach akcji "Dojrzałe Kino".

FLESZ - Od piątku luzowanie obostrzeń

od 16 lat

Film Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer będzie tematem kolejnego spotkania w ramach cyklu „Dojrzałe Kino” organizowanego przez Kino Pod Baranami. „Polański, Horowitz. Hometown” jest barwną opowieścią o dzieciństwie, przyjaźni, wspólnym żydowskim losie bohaterów i przede wszystkim o Krakowie, który nadal pozostaje domem.

Na potrzeby filmu przyjaciele spotkali się w tym mieście po 70 latach, po raz pierwszy, odkąd wyemigrowali na Zachód. Teraz znów wędrują jego ulicami - śladami swoich wojennych doświadczeń i dawnego getta. Zaglądają do mieszkań, w których spędzili chłopięce lata, wspominają ludzi, także tych, dzięki którym przeżyli Zagładę.

- Odwiedzając znajome miejsca, dzielą się najbardziej osobistymi wspomnieniami z dzieciństwa i młodości, które ukształtowały przyszłych artystów. Powrót do Krakowa wywołuje u nich uczucia, na które nie byli przygotowani. Bohaterowie wracają także do traumatycznych momentów z okresu ich dzieciństwa - mówi Anna Kokoszka-Romer, producentka i reżyserka filmu.

O dokumencie zrobiło się głośno w ubiegłym roku, gdy Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał tytuł „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” rodzinie, która podczas wojny ukrywała Polańskiego na wsi pod Wadowicami. Reżyser złożył świadectwo po spotkaniu z wnukiem chłopów, którego odnaleźli twórcy filmu. Także Ryszard Horowitz zawdzięcza życie Sprawiedliwemu wśród Narodów Świata - Oskarowi Schindlerowi, którego historię rozsławił Steven Spielberg w oscarowym filmie „Lista Schindlera”.

Pokaz odbędzie się o godz. 11 w środę, 2 czerwca, wyjątkowo w sali Małopolskiego Ogrodu Sztuki przy ul.Rajskiej 12 i będzie mu towarzyszyć spotkanie z twórcami. Bilety dla seniorów – 16 zł. Dla dwojga czytelników, którzy jako piersi pojawią się w tym dniu w kasie kina z aktualnym wydaniem naszej gazety, czekają pojedyncze zaproszenia na seans.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska