Wciąż jeździmy za szybko
Największą grupą użytkowników dróg, która poniosła śmierć w wypadkach byli kierujący pojazdami, tj. 60, co stanowi 51,3 proc. Kolejną grupę stanowili piesi, tj. 30, co daje 25,6 proc. oraz pasażerowie 27, tj. 23 proc. Głównymi sprawcami wypadków w 89,3 proc. byli kierujący.
- Dominującą przyczyną zdarzeń na drogach było niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze. W ubiegłym roku z powodu przekroczenia dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym policjanci zatrzymali 1539 praw jazdy. Na zawartość alkoholu przebadano ponad 1,1 mln kierujących, ujawniając ponad 5,7 tys. prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości i po użyciu alkoholu - mówi Bartosz Izdebski, z biura prasowego małopolskiej policji.
Niewielki spadek w liczbie wypadków
W porównaniu do roku 2022 można zaobserwować niewielki spadek w liczbie wypadków o 19, co stanowi 0,8 proc., ale wzrost zabitych o 15, co stanowi 14,7 proc i spadek ilości osób rannych o 56, co stanowi 2 proc.
- Z kolei na przestrzeni 5 ostatnich lat wyraźnie zauważalny jest trend spadkowy w ilości wypadków rannych, zabitych ogółem oraz zabitych pieszych - dodaje Bartosz Izdebski.
Bolt nagra pasażerów

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów