Chcesz sprzedać mieszkanie? To musisz wiedzieć!

- Jak co roku dostaliśmy bardzo dużo zgłoszeń. To świetna wiadomość, bo oznacza, że Krakowski Festiwal Filmowy cieszy się ogromną popularnością, a sama impreza jest rozpoznawalną międzynarodową marką. Zauważyliśmy wyraźny wzrost zgłoszeń polskich produkcji, jesteśmy dumni, że rodzimi twórcy właśnie w Krakowie chcą pokazywać premierowo swoje dokumenty i filmy krótkometrażowe - komentuje Patrycja Czarny, koordynatorka selekcji Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Trzy zespoły selekcyjne
Jak co roku, najwięcej zgłoszonych tytułów stanowiły krótkometrażowe fabuły z całego świata. Za obejrzenie aż 1343 filmów odpowiadają trzy dwuosobowe zespoły selekcyjne. Filmoznawczyni Marta Stańczyk ogląda zgłoszone produkcje z dziennikarzem Mateuszem Demskim, filmoznawczyni Anna Waszczuk konfrontuje swoje wrażenia z reżyserem Jakubem Radejem, a filmoznawca Bartek Tesarz dzieli się wrażeniami z reżyserem Arturem Wyrzykowskim.
Prawie 400 krótkometrażowych dokumentów ocenia filmoznawca Maciej Gil i reżyserka Teresa Czepiec. Z kolei 256 krótkometrażowych animacji oglądają kuratorka sekcji, reżyserka Wiola Sowy i filmoznawczyni Olga Bobrowska.
Ponad 550 pełnometrażowych filmów dokumentalnych trafiło do duetów: dziennikarz Tadeusz Marek i reżyserka Aniela Gabryel, dziennikarz Marcin Stachowicz i reżyserka Clara Kleininge-Wanik, a nad wszystkim czuwa kuratorka sekcji, dziennikarka Anita Piotrowska, której w oglądaniu towarzyszy reżyser Grzegorz Zariczny.
Rekomendowane przez zespoły tytuły trafiają do dyrektora festiwalu Krzysztofa Gierata. To do niego należą ostateczne programowe decyzje.
Rekord zgłoszeń z Polski
Polska, Francja, Niemcy, Hiszpania i Iran. Z tych krajów napłynęło do nas najwięcej zgłoszeń. Polskich produkcji lub koprodukcji nadesłano aż 330, francuskich 284, niemieckich 239, hiszpańskich 201, a irańskich 191. Pojedyncze zgłoszenia otrzymaliśmy też z krajów o nieco mniejszym rynku filmowym, jak Tanzania, Algieria, Cypr, Kosowo czy Mauretania.
Zespół selekcjonerów wraz z dyrektorem festiwalu Krzysztofem Gieratem wybierze do połowy kwietnia produkcje, które zostaną zaprezentowane w czterech równorzędnych konkursach – trzech międzynarodowych: dokumentalnym, krótkometrażowym i DocFilmMusic oraz w konkursie polskim.
Fokus na Rumunię
Fascynujące opowieści z całego świata trafią też do filmowych sekcji specjalnych. Jedną z nich będzie “Fokus na Rumunię” czyli przegląd najnowszej kinematografii z tamtego regionu. Jak co roku, najlepsze filmy naukowe trafią do cyklu Docs+Science przygotowanego przez Karola Jałochowskiego – dziennikarz tygodnika “Polityka”, fizyka i reżysera filmów dokumentalnych. Nie zabraknie też sekcji “Kids&Youth. Kino dla młodych”, za którą od kilku lat odpowiada Magdalena Walo. Karnety na 64. Krakowski Festiwal Filmowy już w sprzedaży.
Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.
64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku oraz online na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca 2024 roku.