- Polska jest zasadniczym tematem mojej praktyki artystycznej ostatnich dwudziestu lat - mówił artysta podczas spotkania z dziennikarzami. - Historia Polski, narodowa ikonografia, religijna symbolika i zbiorowe mitologie były tematem tworzonych przeze mnie prac jak również źródłem ich estetyki. Do Muzeum Narodowego w Krakowie proponuję wystawę fotografii, nad którymi pracę rozpocząłem zainspirowany z jednej strony wynikami ostatnich wyborów w Polsce, z drugiej zbliżającą się setną rocznicą niepodległości kraju. Przełom polityczny 2016 roku wyznacza punkt zwrotny w sposobie dyskutowania w sferze publicznej zarówno polskiej tożsamości, jak i historii. Jest również ważny z punktu widzenia na nowo określanej przez polityków pozycji Polski zarówno w Unii Europejskiej, jak i na świecie. Polskie społeczeństwo, które znalazło się na rozdrożu musi pilnie znaleźć odpowiedzi na najbardziej zasadnicze pytania: kim właściwie są Polacy? Dokąd zmierzamy (jako naród)? Co kształtuje nasze poczucie tożsamości, historii, zbiorowe cele?
- Wystawa fotografii Piotra Uklańskiego w Muzeum Narodowym odnosi się do sfery kultury wizualnej - mówi Andrzej Betlej, dyrektor MNK. Ekspozycja tworzy ekscytującą narrację. Fragmentaryczność i "zastygłość" nieruchomych kadrów, balansujących między tradycją a kreacją, tworzą jednocześnie pole do dyskusji. Obrazy dryfują w kierunku symbolu a zarazem pozwalają poszukiwać kontekstu, opowiadać historię i przede wszystkim stawiać pytania o współczesność. Mam też dobra wiadomość, kilka dzieł Piotra Uklańskiego pozostaje w naszym muzeum na zawsze.
Wystawa Piotra Uklańskiego czynna będzie do 30 grudnia 2018 r.
Już od soboty zwiedzający i spacerowicze na placu przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego napotkają fotoplastykon, a w nim 50 archiwalnych fotografii Krakowa. Narodowe Archiwum Cyfrowe we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Archiwum Narodowym w Krakowie przygotowało jedyną w swoim rodzaju wystawę prezentującą archiwalne fotografie Krakowa z okresu II RP. 50 zdjęć ożywionych w fotoplastikonie pokaże krajobrazy miasta i życie jego mieszkańców po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Wystawa podzielona została na 5 tematów (Krajobrazy Starego Krakowa, Inwestycje, Życie Codzienne, Muzeum Narodowe W Krakowie, Uroczystości i Wydarzenia), a fotografie prezentowane będą w technice stereoskopowej dającej wrażenie trójwymiarowości oraz w 2D. Zdjęcia będzie można oglądać bezpłatnie w fotoplastikonie od 8 września do 5 października 2018 r.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
