Nasza Loteria

Polskie kino okiem Łukasza Maciejewskiego. Akademia Filmowa w Łaźni Nowej teraz online

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Łukasz Maciejewski/ fot. wikipedia
Łukasz Maciejewski/ fot. wikipedia
Znany krakowskim miłośnikom filmu cykl Łukasza Maciejewskiego Akademia Filmu Polskiego teraz w formule online. Co czwartek o godz. 19.00 dobre polskie kino na kwarantannę.

FLESZ - Polacy czytają więcej?

od 16 lat

Pomysł na Akademię Filmową od kilku lat realizuje Łaźnia Nowa. Wszystko zaczęło się od Wakacyjnej Akademii Filmu Polskiego w ramach organizowanego od kilku lat nad nad Zalewem Nowohuckim wydarzenia Bulwar[t]Sztuki, a sam tytuł jest pomysłem organizatorki, Małgorzaty Szydłowskiej.

- Zostałem zaproszony do tego projektu, w którym miałem co tydzień zapraszać widzów na projekcje filmów także z udziałem twórców, ale w filmoznawczym klimacie, nie są to tylko aktorów i reżyserów, ale także scenarzystów, scenografów, operatorów. Cykl bardzo się spodobał, miał duże sukcesy frekwencyjne, postanowiliśmy więc realizować go przez cały rok, w Łaźni Nowej w trybie miesięcznym pod tytułem Akademia Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego - mówi Łukasz Maciejewski, filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, wykładowca akademicki. Absolwent filmoznawstwa UJ.

W nowej rzeczywistości domowej kwarantanny program kontynuowany jest w formule online.

Tym razem więc nie w Łaźni Nowej, a w domowym zaciszu Łukasz Maciejewski opowiada o kulisach powstania polskich filmów, zapraszając do wspólnego oglądania. Tytuł filmu wybranego przez Maciejewskiego widzowie poznają dopiero podczas spotkania.
Dotychczas w Akademii online pojawiły się takie obrazy jak „Tatarak” Andrzeja Wajdy, „Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego czy „Zjednoczone Stany Miłości” Tomasza Wasilewskiego.

- Czołówkę zestawienia Box Office stanowią polskie tytuły, ale zazwyczaj jest to komercja. W cyklu Akademii Filmowej tych tytułów widzowie nie znajdą, skupiam się na filmach artystycznych. Zacząłem od klasyki, czyli „Ucieczki z kina Wolność” i „Rejsu”, evergreenów, które dobrze znamy, ale lubimy do nich wracać. Pokazuję też dużo filmów ambitnych i bardzo ambitnych, zapomnianych z ostatnich latach. O popularność polskiego kina jestem spokojny, ale widzę edukacyjny wymiar tego cyklu, pokazywanie filmów mniej znanych ze wstępem to jest wartość – mówi o filmowych wyborach kurator Akademii.

Polecane filmy, dostępne w legalnych źródłach można oglądać nie tylko w czasie trwania Akademii, podobnie wstępy nagrywane przez Łukasza Maciejewskiego – to przewaga formuły online. Zazwyczaj w spotkaniach Akademii mogło uczestniczyć kilkadziesiąt osób, internet pozwala w wydarzeniu wziąć udział większej publiczności.

- W Akademii odbywającej się w Łaźni Nowej mieliśmy stałych, bardzo wiernych widzów, ale w spotkaniu mogło uczestniczyć kilkadziesiąt osób, publiczność internetowa jest, oczywiście, dużo większa. Jednak spotkania bezpośrednie mają oczywiście zupełnie inną wagę i energię, i oczywiście wolałbym spotykać się bezpośrednio. Taki rodzaj kontaktu jest jedynie substytutem, nic nie zastąpi bezpośredniego spotkania z drugim człowiekiem, z artystą.

Najbliższe spotkanie Akademii Filmu Polskiego odbędzie się w czwartek, 7 maja, o godz.19.00 Jak zawsze, tytuł filmu pozostanie tajemnicą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska