Pomnik Katyński powstał na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Targu w 1990 roku. Monument znajduje się w południowej części kwatery nr 25, w której znajdują się również groby żołnierzy sowieckich, biorących udział w walkach o wyzwolenie ziemi nowotarskiej, podczas II wojny światowej. Właśnie w tym miejscu, w latach 80. mieszkańcy Nowego Targu stawiali krzyż, który miał być świadectwem pamięci o zamordowanych przez NKWD na mocy dekretu Stalina.
Na przestrzeni lat pomnik przeszedł wiele koniecznych napraw i modyfikacji. W 2015 roku w obrębie monumentu została pochowana urna z ziemią przywiezioną z Katynia. W tym samym roku Ambasadę Federacji Rosyjskiej w Polsce odnowiła kwaterę żołnierzy rosyjskich. Pomnik Katyński tymczasem przez ostatnie lata niszczał, co bolało zwłaszcza rodziny Polaków zamordowanych przez Rosjan.
W 2013 roku udało się miastu Nowy Trag pozyskać dofinansowanie z ministerstwa kultury i urzędu marszałkowskiego na przeprowadzenie potrzebnych prac modernizacyjnych. Trwały one przez ostatnie miesiące. W czwartek 7 grudnia odnowiony pomnik został odsłonięty.
W uroczystości wzięli udział żołnierze, poczty sztandarowe nowotarskich szkół, a także samorządowcy. Obecny był także przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej, który sfinansował tablicę z nazwiskami 39 osób pochodzących z Nowego Targu, albo związanych z tym miastem, którzy zostali zamordowani przez Rosjan.
– To ważne wydarzenie dla naszego miasta i mieszkańców. Po kilku latach starań udało się dzisiaj odsłonić odnowiony pomnik pomordowanym w Katyniu. Jest to bardzo ważne, żeby ta pamięć historyczna była godnie podtrzymywana – mówił Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu.
- Zbrodnia katyńska to jest zbrodnia, w ramach której wymordowano blisko 22 tys. polskich oficerów, funkcjonariuszy służb mundurowych. To jest ogromna ilość, która pozwala nam mówić o zbrodni ludobójstwa. To zbrodnia niewyobrażalna dla narodu polskiego. To 22 tys ofiar, pojedynczych morderstw, każda ofiara skądś pochodziła, każdy zostawił rodzinę, zostawili żony dzieci. Pochodzili z całej Polski. To ważne, by w każdej takiej miejscowości były takie miejsce, żeby o nich pamiętać. Tutaj w Nowym Targu jest na tablicach 39 nazwisk. Podobne tablicy są w innych miastach. To pokazuje, jak bardzo cały naród był dotknięty tą zbrodnią – mówił Michał Wenklar, zastępca dyrektora krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Kotelnica Białczańska to dopiero ma sprzęt. Zobaczcie, jakie...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]