Wzrost odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz
W stosunku do 2023 roku nastąpił wzrost odwiedzających o prawie 10 proc., ale dla porównania w ostatnich latach przed pandemią Miejsce Pamięci Auschwitz corocznie odwiedzało ponad 2 mln osób.
Sytuacja po gwałtownym spadku spowodowanym lockdownem zaczęła się normalizować w 2022 roku, gdy frekwencja wyniosła przeszło 1 mln 184 tys. W następnym roku osiągnęła już poziom 1 mln 670 tysięcy.
Na większy wzrost w 2024 roku, jak zauważają w placówce, wpływ ma wojna po napaści Rosji na Ukrainę oraz konflikt na Bliskim Wschodzie.
Wizyta w autentycznym Miejscu Pamięci Auschwitz nie jest tym samym, co wizyta w dowolnym innym muzeum, nawet poświęconym podobnym zagadnieniom.

Doświadczenie to powinno zmienić człowieka. Naszą misją jest nie tylko pokazanie przeszłości, ale umożliwienie każdemu odwiedzającemu odbycie swojego własnego rytuału przejścia, które ma służyć refleksji nad naszą własną odpowiedzialnością dziś – powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.
Najwięcej Polaków, Brytyjczyków, Hiszpanów, Włochów i Niemców
Największą grupę odwiedzających, ok. jednej czwartej, stanowią osoby z Polski. Według deklaracji z systemu rezerwacji kolejnymi pod względem frekwencji krajami są: Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy i Niemcy.

90 procent odwiedzających poznawało historię Auschwitz z edukatorem muzealnym. Spośród nich ponad 60 procent to grupy zorganizowane. Obecnie po Miejscu Pamięci oprowadza 320 przewodników w 20 językach.
Przewodnicy cały czas zdobywają nową wiedzę dotyczącą historii obozu, ale dzięki wsparciu Fundacji Auschwitz-Birkenau możliwe było rozpoczęcie specjalnego programu szkoleń, które obejmują m.in. spotkania ze specjalistami z zakresu emisji głosu, komunikacji, bezpieczeństwa, a także zajęcia z psychologiem. Dzięki temu są lepiej przygotowani do bardzo odpowiedzialnej pracy z odwiedzającymi - podkreślił Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Jak dodał, w dużym stopniu dzięki nim wizyta w autentycznej poobozowej przestrzeni staje się przestrzenią kształtowania się pamięci.
Zwiedzanie Miejsca Pamięci Auschwitz online
Od stycznia ubiegłego roku po raz pierwszy możliwe są dwa rodzaje zwiedzania Muzeum. Poza tradycyjnym przejściem przez autentyczną przestrzeń poobozową wizyta jest również możliwa online.

Unikatowość tego rozwiązania polega na bezpośrednim kontakcie z przewodnikiem, który dzięki platformie "Auschwitz in Front of Your Eyes" na żywo pokazuje miejsce i opowiada o historii obozu. W pilotażowym roku z tej możliwości skorzystało kilka tysięcy osób.
Źródło: Muzeum Auschwitz-Birkenau
Czytaj także:
