Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Prace konserwatorskie na szeroką skalę w Miejscu Pamięci Auschwitz
Wśród najważniejszych zrealizowanych do tej pory zadań na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz są m.in. konserwacja ruin komór gazowych i krematoriów – w szczególności nr III, kompleksowa konserwacja dwóch murowanych, dwóch drewnianych baraków więźniarskich, dwóch wież wartowniczych, a także konserwacja rowów wraz z przepustami w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau.
Prace konserwatorskie na tak szeroką skalę prowadzone są od kilku lat wymagają ogromnych nakładów.

– Od 2021 roku wydatkujemy rocznie na konserwację ok. 20 mln zł co pozwala realizować najważniejsze priorytetowe prace konserwatorskie dotyczące zarówno budynków, ruin, historycznego terenu, jak i przedmiotów pozostałych po ofiarach i sprawcach oraz dokumentów archiwalnych – powiedział Rafał Pióro, zastępca dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau odpowiedzialny za konserwację.
Jednocześnie zapowiedział, że do końca tego roku zakończone zostaną prace przy czterech kolejnych budynkach murowanych oraz jednym baraku drewnianym.

- Poza tym w Pracowniach Konserwatorskich cały czas prowadzone są projekty konserwacji historycznych przedmiotów i dokumentów archiwalnych. Od 2016 do końca 2022 roku nasz zespół przeprowadził konserwację ponad 11 tys. obiektów, a ponad 12 tys. przedmiotów poddano digitalizacji – dodał Rafał Pióro.
Decydujące wsparcie Fundacji Auschwitz-Birkenau
Momentem zwrotnym w pracach nad zachowaniem autentyczności terenów byłego obozu było utworzenie w 2012 roku Fundacji Auschwitz-Birkenau.
– Kiedy zaczynaliśmy tworzyć Fundację, mało kto wierzył, że to się powiedzie. Przecież nigdzie na świecie nie było przykładu jednego miejsca zabezpieczonego konserwatorsko dzięki staraniom kilkudziesięciu rządów i wielu osób prywatnych – przypomniał prezes Fundacji i dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

Fundacja na prace konserwatorskie przekazała do muzeum od 2012 roku ponad 100 mln zł. Są to zyski pochodzące z Kapitału Wieczystego, którym zarządza. Jego wartość przekroczyła już 175 mln euro. Dotychczas go wsparło blisko 40 państw oraz prywatni filantropi. Prace konserwatorskie finansowe są z zysków od kapitału. Te znaczące nakłady pozwoliły opracować i podjąć realizację globalnego planu konserwacji, czyli wieloletniego programu konserwacji pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.
Dyrektor generalny Fundacji Auschwitz Wojciech Soczewica podkreślił, że z perspektywy czasu widać niezwykłe efekty tych działań.
– Dzięki temu w ciągu kolejnych pięciu lat będziemy w stanie przekazać do Muzeum kolejne 100 milionów złotych. Oczywiście wszystko zależy od sytuacji na międzynarodowych rynkach finansowych – zaznaczył Wojciech Soczewica.
Inicjatorem powołania Fundacji Auschwitz był prof. Władysław Bartoszewski, były więzień tego niemieckiego obozu.
Fundacja rozpoczęła również dodatkowe działania dla wsparcia projektów edukacyjnych. We współpracy z firmą AppsFlyer, agencją kreatywną Diskin oraz Muzeum Fundacja stworzyła cyfrową platformę, na której już niedługo możliwe będzie prowadzenie zdalnych wizyt z przewodnikiem. To nowatorskie wirtualne narzędzie umożliwi dostęp do Miejsca Pamięci niezależnie od barier geograficznych, czasowych oraz finansowych.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Syn milionera, uczeń krakowskiego liceum. Oto Eryk Goczał, który wygrał Rajd Dakar
- Kolejne duże zapadlisko pod Olkuszem. Krater koło Sztolni Ponikowskiej
- Pogrzeb rodziców Teosia z Jawiszowic, którzy zginęli w tragicznym wypadku
- Afera z zamkniętym boiskiem przy szkole w Psarach. Co dalej?
- Tauron oficjalnie został partnerem oświęcimskiego hokeja. ZDJĘCIA, FILM
- Zapadliska w Trzebini, ewakuacja mieszkańców. Eksperci mają wskazać zagrożone budynki
FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS
