Co robić gdy w samolocie zatyka nam uszy?

Tangerine Dream to grupa muzyczna tworząca muzykę elektroniczną, założona w 1967 roku w Berlinie przez Edgara Froese. Ich przełomowy album "Phaedra", wydany w 1974 roku, zdobył status Złotej Płyty w Wielkiej Brytanii i był pierwszym sukcesem zespołu pod szyldem wytwórni Virgin. Materiał z tego krążka stał się kamieniem milowym muzyki elektronicznej.
Przez ostatnie 53 lata Tangerine Dream wydał ponad sto albumów. Ich wczesne albumy z okresu "Pink Years" odegrały kluczową rolę w rozwoju kraut rocka i kosmische musik. Z kolei płyty z okresu "Virgin Years" pomogły zdefiniować to, co stało się znane jako Berlińska Szkoła muzyki elektronicznej. Te i późniejsze albumy miały wpływ na rozwój elektronicznej muzyki tanecznej - techno i electro.
Mimo, że grupa wydała liczne nagrania studyjne i koncertowe, znaczna liczba ich fanów poznała Tangerine Dream dzięki ścieżkom dźwiękowym do filmów. Jest ich ponad sześćdziesiąt i obejmują takie tytuły jak "Sorcerer" (William Friedkin), "Thief", "Risky Business", "The Keep", "Firestarter", "Legend", "Near Dark", "Shy People" i "Miracle Mile". W 2013 roku Tangerine Dream skomponował oryginalną ścieżkę dźwiękową do gry wideo firmy Rockstar - "Grand Theft Auto V".
Po śmierci Edgara Froese w 2015 roku, skład Tangerine Dream tworzą Thorsten Quaeschning (od 2005 roku) jako dyrektor muzyczny, Hoshiko Yamane (od 2011 roku) i Paul Frick (od czerwca 2020 roku). W tym składzie zespół powrócił do klasycznego, brzmienia, a jego studyjny album "Raum", wydany w lutym 2022 roku, zajął między innymi 39. miejsce na niemieckiej liście albumów oraz 1. miejsce na Oficjalnej Brytyjskiej Liście Albumów Tanecznych. „Najlepszy album Tangerine Dream od dziesięcioleci" – tak o płycie napisał wpływowy internetowy serwis Resident Advisor.
Grudniowe koncerty w Polsce zapowiadają się jako hipnotyzująca mieszanka klasycznych utworów zespołu oraz nowego materiału, prezentująca ich trwały wpływ na scenę muzyki elektronicznej i progresywnej. Każdy występ Tangerine Dream kończy się sesją na żywo, kompozycją tworzoną w czasie rzeczywistym, która może trwać od 20 minut do nawet dwóch godzin. Bilety dostępne na stronach: www.eBilet.pl, www.Eventim.pl i www.Ticketmaster.pl.