W gminie Poronin trwa rok Franciszka Łukaszczyka. Festiwal Nauki jego imienia ma przybliżyć uczniom we wszystkich szkołach postać wybitnego mieszkańca. W trakcie trwania festiwalu uczniowie uczestniczą w zajęciach i poznają nowe możliwości uczenia się. Bo eksperymentować można nie tylko na fizyce czy chemii, ale m.in. na geografi, historii, matematyce czy języku angielskim, niemieckim, polskim.
To właśnie w ramach festiwalu do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zębie zawitali edukatorzy z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Na sali gimnastycznej uczniowie zagrali w wielką grę planszową.
- Nie jest to typowe i standardowe nauczanie historii, ponieważ przywieźliśmy dwie wielkoformatowe gry. Każda z gier ma ok. 40 m kw. Rozkłada się je na ziemi i gra się pionkami, którymi kierują dzieci lub młodzież. Gry dotyczą dwóch tematów bardzo trudnych, niemniej bardzo ciekawych. Opowiadają o okupowanym Krakowie i o sławnej akcji „Burza”. Te dwie gry historię przekazują poprzez zabawę - zaznacza Joanna Mrowiec, zastępca dyrektora Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
W czasie gry uczniom towarzyszyli edukatorzy z Muzeum Armii Krajowej. To oni kierowali prawidłowym przebiegiem gry oraz przybliżali historię. - Młodzież w zasadzie nie musi być bardzo przygotowana do takich gier, ponieważ w trakcie gry poznają wiele faktów i na bazie tych faktów muszą rozgrywać gry. To gra strategiczna. Tu trzeba podejmować trudne decyzje. A te mogą wiele kosztować - mówi Joanna Mrowiec.
Do uczestnictwa w niekonwencjonalnej lekcji historii zostali zaproszeni uczniowie ze szkół z całej gminy. - Tu mamy rywalizację wszystkich szkół z gminy Poronin. Jest tu młodzież z Zębu, Nowego Bystrego, Suchego, Stasikówki, Poronina i Murzasichla - wyjaśnia Piotr Malinowski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zębie. - W ramach Festiwalu Nauki będzie sporo atrakcji. M.in Centrum Nauki Kopernik do nas zawita z pokazami Chemical World – zapowiada Piotr Malinowski.
W Poroninie z kolei w ramach festiwalu odbędzie się Festiwal Projektów. Tu uczniowie każdej szkoły przygotują po dwa projekty naukowe, z różnych dziedzin. Festiwal Nauki zakończy się w połowie listopada.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
