FLESZ - Rząd wyśle zaproszenie na szczepienie
Kryzys psychiczny to stan, którego według statystyk może doświadczyć blisko 30 % Polek i Polaków, a badanie EZOP z 2013 roku mówi, że aż 23,4 % w ciągu życia go doświadcza. W dobie pandemii problem kryzysu psychicznego jest niezwykle aktualny, lęk o zdrowie i życie, strach przed utratą pracy i dorobku życia, obawy związane z przyszłością, ograniczenie kontaktów międzyludzkich i samotność, których doświadczamy sprawiają, że stajemy się bardziej podatni także na załamania nerwowe. Pomocne w zrozumieniu własnej sytuacji lub bliskich są historie tych, którzy przeszli podobne doświadczenia.
- Na naszym kanale oddajemy głos osobom po kryzysach. Nasi bohaterowie dzielą się swoją historią, a także prezentują swoją twórczość. Ideą przyświecającą naszym działaniom jest przede wszystkim destygmatyzacja osób zmagających się z chorobami i zaburzeniami psychicznymi, a także popularyzacja rzetelnych informacji oraz wielowymiarowa profilaktyka zdrowia psychicznego – wyjaśnia Maciej Bóbr, rzecznik Szpitala im. Babińskiego,
Inspiracją dla "Opowieści Outsiderów" była przygotowana przez osoby po kryzysach psychicznych wystawa "Uważaj na głowę", dostępna od 2016 roku w Szpitalu Babińskiego w Krakowie. Jej kanwą także są opowieści osób po kryzysach psychicznych, które opowiedziały o swoim przeżywaniu choroby, leczenia i procesu zdrowienia. Obecnie z uwagi na pandemię, wystawa jest niedostępna, stąd pomysł "przeniesienia się" do internetu. W 2020 r. grupa zainspirowana wystawą uruchomiła podcast na YouTube pt. "Uważaj na głowę".
Zrealizowane z inicjatywy Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka podcasty "Opowieści Outsiderów" to historie o tym, co daje sztuka w procesie zdrowienia.
- Chociaż nie są one łatwe w odbiorze, to głęboko poruszają i zmuszają do refleksji. Bohaterowie nie pokazują ich twarzy. Mówią własnym głosem nie po to, aby wzbudzać współczucie, lecz po to, by pokazać moc sztuki, która tak wiele może dać tym, którzy podejmują wysiłek pokonywania swoich ograniczeń – wyjaśnia Maciej Bóbr.
Na kanale "Uważaj na głowę" na platformie YouTube dostępnych jest dziesięć podcastów, oprócz cyklu "Opowieści Outsiderów" osób zmagających się z kryzysem, znalazły się wśród nich także rozmowy ze specjalistami czy relacja z wystawy "Między Niebem a Ziemią" prezentującej prace osób wykluczonych, mających doświadczenie kryzysu.
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Kolejny słynny sklep wycofuje się z Polski! Jest ich coraz więcej [GALERIA]
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Tropiki zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa! [ZDJĘCIA]
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
