https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat brzeski: ratowali zabytek przed wilgocią

Łukasz Jaje
Elewację w sanktuarium w Porąbce poddano konserwacji
Elewację w sanktuarium w Porąbce poddano konserwacji Łukasz Jaje
Kościół w Porąbce Uszewskiej zyskał odnowioną elewację. Obiekt, który w 1985 r. wpisano do rejestru zabytku, rocznie odwiedza ok. 30 tys. pielgrzymów oraz turystów. Koszt prac renowacyjnych wyniósł prawie 700 tys. zł. Pół miliona złotych pozyskano z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- Konserwacja elewacji była konieczna. Zły jej stan powodował, że mury nie "oddychały" w efekcie czego, kościół był zawilgocony - tłumaczy ks. Józef Golonka, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Porąbce Uszewskiej. Kościół wraz z położoną przy nim Grotą Matki Bożej z Lourdes tworzy sanktuarium maryjne, do którego co roku przybywają pielgrzymi z całej Polski Proboszcz
nie ukrywa potrzeby wykonania następnych działań restauracyjnych.

Dworce w Brzesku i Bochni doczekają się modernizacji

- Mamy takie plany. Remontu wymaga na przykład posadzka w świątyni. Najpierw trzeba jednak zdobyć na takie roboty pieniądze - tłumaczy ks. Józef Golonka. Twórcą projektu neogotyckiego kościoła w Porąbce Uszewskiej jest znany architekt przełomu XIX/XX wieku, Jan Sas-Zubrzycki. - Kościół nasz nie jest może bardzo stary, gdyż wzniesiono go w latach 1910-1918, aczkolwiek już od 1985 roku figuruje w rejestrze zabytków - kończy ks. Golonka.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Wejdź na**kryminalnamalopolska.pl**

60 tysięcy złotych do wygrania. Sprawdź jak. Wejdź na**www.szumowski.eu **

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska