Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat limanowski: na krajówce sprawdzą, z jaką prędkością jeżdżą kierowcy

Bożena Wojtas-Cisak
System odcinkowego pomiaru prędkości na drodze krajowej między wioskami Kanina i Wysokie obejmie prawie kilometr
System odcinkowego pomiaru prędkości na drodze krajowej między wioskami Kanina i Wysokie obejmie prawie kilometr Bożena Wojtas-Cisak
Między Kaniną a Wysokim powstanie jedyny w Małopolsce odcinek pomiaru prędkości. Inspekcja Transportu Drogowego zamontuje 29 zestawów urządzeń na drogach krajowych.

Idąc poboczem drogi krajowej nr 28 w miejscowości Wysokie trudno utrzymać równowagę, gdy pieszego z dużą prędkością mija samochód ciężarowy. Nie trzeba w ręku trzymać policyjnej "suszarki", aby ocenić, że pojazdy na szosie znacznie przekraczają dozwoloną znakami prędkość. - Tak jest tutaj codziennie. To bardzo ruchliwa i niebezpieczna trasa, wzdłuż której do szkoły chodzą dzieci - zauważa Krzysztof Popradowski, sołtys wsi Wysokie.

"Krajówka" między jego miejscowością a Kaniną to prosty odcinek drogi, na którym kierowcy lubią docisnąć gaz do dechy. Od przyszłego roku powinno to się jednak zmienić. Do walki z piratami drogowymi stanie tutaj system odcinkowego pomiaru prędkości. W całym kraju powstanie 29 odcinków kontrolnych. W Małopolsce zaplanowano na razie tylko jedną lokalizację systemu, właśnie na drodze krajowej nr 28, między Kaniną a Wysokiem. Za montaż urządzeń odpowiada Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Na czym polega system?

Na początku i końcu odcinka zamontowane zostaną bramki, które zarejestrują wjazd i wyjazd samochodu. - Podstawowym elementem systemu będą kamery, rejestrujące precyzyjnie moment wjechania pojazdu na daną trasę i jej opuszczenia - wyjaśnia Łukasz Majchrzak z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w Warszawie.

To jedna z komórek w GITD. Jej pracownicy zarządzają siecią fotoradarów, będą też odpowiadać za działanie odcinkowego pomiaru prędkości na drogach. Nowy system automatycznie obliczy średnią szybkość przejazdu i wykona fotografie. Jeśli dozwolona prędkość nie zostanie przekroczona, zdjęcia zostaną skasowane. Gdy kierowca pojedzie za szybko, urządzenie wyśle zdjęcia do systemu CANARD. Na podstawie tablic rejestracyjnych ustalony zostanie właściciel pojazdu, który otrzyma powiadomienie o zarejestrowanym wykroczeniu. Podobnie jak w przypadku fotoradarów będzie mógł wskazać kierowcę auta lub wziąć mandat na siebie. Ostatnią opcją będzie możliwość dochodzenia swoich racji na drodze sądowej. Kontrolowane odcinki zostaną oznaczone znakami informującymi o pomiarze prędkości, przypominającymi znaki D-51 (informujące o fotoradarach).

Kryteria przy wyborze

Przedstawiciele Inspekcji Transportu Drogowego przekonują, że nowy system znacząco poprawi bezpieczeństwo na drogach.
Lokalizacja wszystkich odcinków pomiaru prędkości była wnikliwie analizowana i konsultowana z policją. - Starano się wybrać najniebezpieczniejsze fragmenty polskich dróg charakteryzujące się szczególnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, z uwzględnieniem zdarzeń spowodowanych niedostosowaniem prędkości przez kierujących pojazdami - podkreśla Łukasz Majchrzak.

Kryterium decydującym o wyborze do systemu danego odcinka były także warunki techniczne dla umieszczenia urządzeń bezpieczeństwa ruchu, a także jednolite limty prędkości na całej długości kontrolowanej trasy.

Statystyki nie kłamią

- Cały odcinek drogi krajowej nr 28 objęty jest specjalnym nadzorem limanowskiej drogówki - zapewnia aspirant Stanisław Piegza, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Limanowej. - Nasi funkcjonariusze reagują na niewłaściwe zachowania kierujących, a szczególnie tych, którzy przekraczają dozwoloną prędkość na drodze.

Jak podaje asp. Piegza, na odcinku drogi krajowej pomiędzy miejscowościami Kanina i Wysokie od 2011 roku do pierwszej połowy 2014 doszło w sumie do 62 zdarzeń drogowych, w tym sześciu wypadków, w których rannych zostało osiem osób. Rzecznik prasowy limanowskiej policji liczy, że uruchamiany za kilka miesięcy system odcinkowego pomiaru prędkości przełoży się na znaczną poprawę bezpieczeństwa także w rejonie Limanowej.

W innych krajach

Czy system odcinkowego pomiaru prędkości przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na kontrolowanych odcinkach?
Po raz pierwszy system odcinkowej kontroli prędkości został wprowadzony w Holandii w latach 90. Od tamtej pory kolejne kraje decydowały się na wdrożenie tego rodzaju automatycznej kontroli prędkości. Za jeden z najlepszych przykładów może posłużyć włoski system Safety Tutor. W pierwszym okresie jego funkcjonowania na odcinkach objętych kontrolą zanotowano spadek wskaźnika liczby wypadków o 19 procent, osób rannych o 27 proc., zaś wskaźnik śmiertelności zmalał aż o 51 proc.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska