Małopolski projekt „Tele-Anioł” ma usprawnić niesienie pomocy medycznej osobom starszym, niesamodzielnym, niepełnosprawnym. Mieszkańcy zakwalifikowani do akcji otrzymają opaski ratujące życie.
To specjalne „bransoletki” (lekkie i łatwe w obsłudze), z trzema przyciskami, za pomocą których w kilka sekund można połączyć się z Centrum Teleopieki i uzyskać fachową pomoc. Urządzenie wyposażone jest też w czujnik upadku, lokalizator położenia, czujnik tętna.
W wojewódzkim przedsięwzięciu biorą udział trzy gminy z powiatu wielickiego: Niepołomice, Gdów i Wieliczka.
- Do „Tele-Anioła” zgłosiło się już blisko 50 osób, ale cały czas szukamy kolejnych mieszkańców, którym potrzebne są opaski życia. Zaangażowani są w to m.in. pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i pielęgniarki środowiskowe. Ogłoszenie o naborze do projektu pojawiło się także na stronie internetowej gminy - mówi wójt Gdowa Zbigniew Wojas.
Formularze wniosków do „Tele-Anioła” i wszelkie informacje o projekcie są dostępne na stronie: www.malopolska.pl/teleaniol.
W gminie Niepołomice, która postanowiła maksymalnie ułatwić mieszkańcom dostęp do projektu, formularze wniosków o opaski ratujące życie są dostępne także w Urzędzie Miasta (na parterze, przy kasie), w Referacie Promocji i Kultury (ul. Zamkowa 5, parter, pokój nr 3), we wszystkich ośrodkach zdrowia i kościołach (w kruchtach), a także w aptekach sieci „Zdrowe ceny” oraz w Domu Kultury i Domu Pomocy Społecznej w Staniątkach.
Ponadto wypełniony wniosek można nie tylko wysłać na jeden z podanych w dokumentach adresów (m.in. do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie), ale także przynieść do niepołomickiego Referatu Promocji, którego pracownicy zajmą się sprawą.
W ramach pierwszego etapu projektu opaski życia trafią do 5000 mieszkańców Małopolski. Taka sama liczba tych urządzeń zostanie rozdana osobom chorym, niepełnosprawnym itp. w przyszłym roku.
Udział w programie o łączonej wartości prawie 40 mln zł (z czego 32,4 mln zł to dotacja unijna) daje też możliwość skorzystania z usług opiekuńczych, świadczonych w domu (przez fachowców oraz w ramach pomocy sąsiedzkiej).
ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
FLESZ: Jak się zachować w czasie burzy?
Źródło: vivi24