https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powietrze w Krakowie najgorsze od 1996 r.

Anna Agaciak
W centrum Krakowa 20 tys. takich kominów psuje powietrze
W centrum Krakowa 20 tys. takich kominów psuje powietrze piotr krzyżanowski
Powietrze w Krakowie jest coraz cięższe od pyłu. Paweł Ciećko, wojewódzki inspektor ochrony środowiska, twierdzi, że w 2011 roku zanieczyszczenie osiągnęło dramatyczne poziomy nie obserwowane od 1996 roku.

Czytaj także: Błonia nie pod strefę kibica, tylko na spacer z psem?

Nad rozwiązaniem problemu debatują politycy, urzędnicy i fachowcy. W piatek w Instytucie Cervantesa odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Co dalej z krakowskim powietrzem?" Zastanawiano się jak ograniczyć niską emisję, czyli dymy z pieców na węgiel i spaliny komunikacyjne.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej reklamami wyświetlanymi m.in. w tramwajach zachęca do podłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Spółka kusi sfinansowaniem przyłączy, węzłów i dopłatami do wymiany instalacji. - Dzięki temu programowi od 2008 roku udało się zlikwidować 1227 pieców węglowych i 49 kotłowni - mówi Renata Krężel, rzecznik prasowy MPEC.

Ciągle jednak w centrum miasta dymi ok. 20 tys. kominów. Gmina Kraków namawia do likwidacji palenisk węglowych i zastąpienia ich ekologicznymi urządzeniami. W bieżącym roku 1,5 mln zł przeznaczyła na dofinansowania wymiany pieców. Można uzyskać zwrot nawet 90 proc. kosztów. W latach 2007-2009 dzięki temu programowi usunięto 2420 pieców i 54 kotłownie.

- To wszystko mało. Działania samorządu prowadzone od lat są nieskuteczne - uważa jednak Paweł Ciećko z WIOŚ.

Z krakowskim magistratem skontaktowała się ostatnio firma z województwa podlaskiego. - Oferujemy urządzenie, które zamontowane na kominach nie tylko zmniejszy niską emisję do 70 procent, ale także przyczyni się do sporych oszczędności w zużyciu opału - zapewnia Andrzej Głuchowski. Na potwierdzenie przysyła pismo Dowództwa Pomorskiego Okręgu Wojskowego podpisane przez generała brygady Benedykta Grobelnego. Generał stwierdza w nim, że dzięki zamontowanym urządzeniom uzyskano oszczędności w zużyciu opału, sięgające 20 procent. - Jeśli węgla spala się mniej, mniej dymu produkuje kotłownia - uzupełnia Głuchowski.

Krakowscy urzędnicy do propozycji podchodzą sceptycznie. - Przekazaliśmy ich ofertę do Zarządu Budynków Komunalnych. Być może dojdzie do spotkania - mówi Jan Machowski z biura prasowego magistratu.

Wybieramy najlepszego piłkarza i trenera Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

Konkurs dla matek i córek. Spróbuj swoich sił i zgarnij nagrody!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Magda
Faktycznie powietrze jest tragiczne, łatwo to odczuc wychodząc na ulice, ja pracujac spedzam ok 40%dnia na powietrzu i naprawde bóle głowy daja się we znaki :( Jednak znalazłam sposób aby lepiej się poczuć. Z całą rodziną chodzimy do groty solnej, w krakowie działa ich kilka nawet w centrum miasta (ul. Długa) mozna spokojnie powdychac to co nam potrzebne i człowiek lepiej sie czuje. Nie jest to niestety rozwiazaniem problemu ale sposobem na lepsze samopoczucie napewnoo :)
4PROFI-T
Nie do końca tak to wygląda...otóż np. na solary oprócz programu PONE możesz dostać dodatkowo 45% dofinansowania przez NFOŚ
i przykładowo zamiast zapłacić za b.dobre zestaw kolektorów 13-15 tyś zapłacisz max 3-5 tyś
4PROFI-T
Jeśli ktoś Państwa dostał się na listę i dostał dofinansowanie na wymianę kotła,pompy,założenie kolektorów słonecznych itp. to polecam usługi naszej firmy. www.4profi-t.com . Działamy na terenie całego kraju.Doradztwo i dojazd do klienta jest bezpłatny!
Polecam nasze usługi:)
kontakt: Dominik Weber,tel 665914715,mail: [email protected]
W
Wanda
Są już nadwyżki duże produkowanego ciepła przez Łeg, Skawine i Mittal, a tu jeszcze nem chcą na siłę wybudować spalarnię śmieci, gdzie z okolicznych gmin będzie się zwozić nam śmieci do spalenia. A ta spalarnia ma być w korytarzu przewietrzającym Kraków i emitować ponad 50 ton pyłów rocznie, a także wielkie ilości rtęci, ołowiu, kadmu i innego syfu. Nie ma do niej dróg dojazdowych, a śmieciarki ( ponad 200 dziennie ) będą truć powietrze stając w korkach.
g
gość
Artykuł napisany po łebkach. Dyskutanci zwrócili uwagę, przede wszystkim na uwarunkowania geograficzne i bliskość koryta Wisły. Kraków leży w niecce, o czym większość z dyskutantów zapomniała. Autor artykułu zapomniał napisać że jeżeli ograniczono by ruch samochodowy i działalność zakładów na parę dni, sytuacja i tak nie uległaby radykalnej poprawie.

Na wyżej wymienionym spotkaniu zorganizowanym przez europosła Sonika gościł również dyrektor wojewódzkiego wydziału ochrony środowiska z Katowic, który stwierdził, że poprawa stanu powietrza jest uzależniona przede wszystkim od zmiany prawa. Z tą tezą zgodzili się wszyscy. Samorządy nie zdziałają dużo, ponieważ każdy radykalny sposób ograniczenia zapylenia będzie kwestionowany skutecznie. Powracając do zanieczyszczenia przez piece domowe, chciałem poinformować niektórych dyskutantów, że bardzo duża część domów wprawdzie jest w gestii zarządu budynków komunalnych, ale nie jest własnością miasta. Miasto zatem nie może inwestować w remonty i typ podobne. Sami mieszkańcy tych lokali zalegają miastu prawie 150 mln złotych. Proponowanie przez jakąś jednostkę wojskową jakiś ulepszeń jest bardzo ryzykowne i śmierdzi brzydkim lobbingiem.

Na poprawę powietrza w Krakowie powinna wpłynąć również budowa obwodnic Krakowa. Odciążyłoby to aleje, gdzie powietrze jest najgorsze. Ale, tu nasi kochani "posłowie" z Krakowa na czele z panem Rasiem, głosowali przeciwko budowie wschodniej obwodnicy, jedynym posłem który głosował za, był poseł Gibała. (osobiście nie jestem jego fanem) Chciałbym równocześnie zaznaczyć, że dzień wcześniej poseł Raś zorganizował podobne spotkanie dotyczące również stanu powietrza w Krakowie. Powietrze zatruwają również mieszkańcy domków jednorodzinnych, którzy palą w piecach czym popadnie.
n
niepewny
Mam te same wątpliwości co przed chwilą Bartek. Śledziłem wyniki badań pyłu zawieszonego w środku lata 2011r. Większość wyników świadczyła o znacznym przekroczeniu dopuszczalnych norm dla pyłu w powietrzu. A więc jednak samochody , no i niekorzystne położenie Krakowa.
B
Bartek
Od tego 1996 roku zlikwidowano tysiące palenisk a poziom zanieczyszczeń wzrasta. Chyba to jednak wina samochodów.
h
henryk
Dopóki opalanie węglem będzie tańsze od ogrzewania C.O.gazem oraz z elektrociepłowni , to będą dymiły i zatruwały powietrze kominy gospodarstw domowych.Coś z tym trzeba zrobić by nie wytruć mieszkańców i żeby nie niszczały zabytki Krakowa.
s
student
co tam opowiadacie?

smog do Krakowa przywiezli studenci w kieszeniach i plecakach , szczególni Ci niezmotoryzowani

to przyjezdni i studenci są winni wszystkiemu złemu co się dzieje w Krk, nawet temu że ślisko i snieg pada

za 15 lat będzie studentów 40% mniej to ciekawe komu Centusie będą wynajmować nory, które nazywają mieszkaniami,

zatęsknicie i za studentami i za przyjezdnymi
l
l
Majchrowski szykuje nam następną spalarnie.Reporterzy Uwagi pokazali nam jak w Krakowie działa Sanepid i Ochrona Srodowiska.Skandal nie licza sie wogóle ze zdrowiem obywatela. Kto na naszym zdrowiu zarabia. Niech sie tym prokuratura zajmie
s
szkoda_słów
Dowód osobisty okazuje się niezbędny by kupić... węgiel. W marketach budowlanych i w składach klient tłumaczy się po co mu węgiel i co z nim zrobi.
Zmieniły się przepisy w tym względzie, a media nadal mówią tylko o refundacji leków.
n
no_name
W programie telewizyjnym było, że spalarnia odpadów medycznych przy ul. Dymarek w Krakowie, złamała przepisy Ochrony środowiska w sposobie utylizacji, ponadto w prasie, iż powyższą sprawą bada już prokuratura.
I stąd te zanieczyszczenia.
s
szkoda miasta
Najbardziej dymią domy z Zarządu Budynków Komunalnych czyli miasto jest największym trucicielem. Majchrowski jest nieskuteczny w tej kwestii (jak w każdej)
y
yano
Niech zlikwidują biedę, znikną dymy.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska