Przewodnik otwierają dwa cytaty: "Pan Bóg jest na urlopie i tak długo na urlopie pozostanie, aż się wojna skończy" z kroniki parafialnej w Szalowej oraz "Przyjdźcie wy, którzy chcieliście tej wojny i popatrzcie na jej żniwo!" Katarzyny Szatko. Zamiarem autora przewodnika Pawła Kutasia było wprowadzenie czytelnika na pełen dramatu, zadumy i piękna "Szlak cmentarzy wojennych z I wojny światowej" biegnący po wzgórzach Beskidu Niskiego na terenie powiatu. - Wędrówka po cmentarzach wojennych rozpoczyna się od wznoszących się ku niebu pylonów na cmentarzu nr 118 w Staszkówce. Przewodnik opisuje wszystkie cmentarze wojenne z I wojny światowej zlokalizowane na terenie powiatu gorlickiego - mówił podczas prezentacji jego autor.
Publikacja składa się z dwóch części: ogólnej i szczegółowej. Pierwsza ukazuje przebieg wojny oraz przybliża problematykę budowy cmentarzy, wyjaśniając okoliczności ich powstania, ogólne założenia, głównych artystów. Zaś w części szczegółowej - składającej się z trzynastu rozdziałów - zaprezentowane są wszystkie cmentarze znajdujące się na terenie powiatu.
Do przewodnika dołączona jest także mapa powiatu gorlickiego w skali 1:85 000 z zaznaczonymi na niej wszystkimi opisanymi cmentarzami, jak również największymi atrakcjami turystycznymi - przyrodniczymi i architektonicznymi. - Tym wydawnictwem chcemy upamiętnić dramat I wojny światowej i śmierć tysięcy żołnierzy różnych narodowości, leżących teraz we wspólnych mogiłach na cmentarzach w powiecie gorlickim, a równocześnie wołać o pokój, który znów wydaje się zagrożony - podkreślał podczas prezentacji przewodnika starosta Karol Górski.