Jak wyglądał proces tworzenia tego niezwykłego filmu, tłumaczą m.in. producent Jan Ołdakowski, będący dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego, oraz producent wykonawczy Piotr C. Śliwowski, kierownik Sekcji Historycznej MPW.
"Tu nie ma miejsca na aktorstwo. Wszystko, co widzimy, działo się naprawdę. Jeśli ci ludzie się cieszą, to się cieszą. Jeśli widzimy śmierć, to niestety jest śmierć" - tak w Polskim Radiu Ołdakowski tłumaczył kulisy produkcji.
Konsultanci historyczni pracujący przy rekonstrukcji kronik opowiadają m. in. o powstańczej Warszawie i dzisiejszym wyglądzie miejsc znanych z filmu, o broni, jakiej używali powstańcy, oraz organizacji życia mieszkańców stolicy w tamtym czasie.
Na płycie zamieszczony został także teledysk o powstaniu "Nad ranem" (słowa: Tadeusz Gajcy, muzyka: Marek Wiński, wykonanie: Szymon Goldberg, produkcja: Breakthru Films). Jest to premiera pierwszego w historii teledysku muzycznego wykonanego w technice animacji malarskiej. Piosenka powstała do słów Tadeusza Gajcego - poety i żołnierza Armii Krajowej. Teledysk stanowi alegorię losu Gajcego, który zginął w drugim tygodniu powstania warszawskiego.
Przy produkcji teledysku przez pół roku pracował kilkunastoosobowy zespół malarzy i animatorów, którzy przy pomocy pędzla przenieśli obraz żywych aktorów na ekran (każda sekunda teledysku to 12 namalowanych odręcznie obrazów)".
CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!