Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznajmy parki i pałace regionu [KOLEKCJA MAP]

Julia Kalęba
zamek lipowiec
zamek lipowiec Wojciech Matusik / Polskapresse
W sobotę w „Gazecie Krakowskiej” następny zeszyt z serii „Zamki, pałace i zespoły parkowe”. Przyjrzyjmy się kolejnym czterem małopolskim powiatom i najciekawszym miejscom w Rabsztynie, Zatorze, Lanckoronie czy Spytkowicach.

Był twierdzą graniczną, rezydencją krakowskich biskupów, a nawet więzieniem duchownych - historia zamku w Lipowcu zaczyna się już w XIII wieku. Tereny leżące dziś we wsi Babice, nabył wtedy biskup Jan Prandota i postawił na nich drewnianą twierdzę z murowaną wieżą. Na przestrzeni lat warownia była rozbudowywana pod okiem krakowskich duchownych, pozostając w ich rękach aż do rozbiorów Polski.

Charakterystyczną, wysoką na 28 metrów, basztę zamku Lipowiec można dziś zobaczyć jadąc drogą z Krakowa do Libiąża. Niewielu Małopolan zdaje sobie jednak sprawę, że to pod nią więziono krakowskich duchownych. Od początku XV wieku do końca XVI, w zamku funkcjonowało obszerne więzienie dla tych, którzy zeszli na złą drogę. Nie bez powodu więc wokół Lipowca krąży legenda o nadjeżdżającej nocą karecie, oprawcach i mnichu skazywanym na śmierć.

Zamek niszczał od XVII wieku, kiedy spalili go Szwedzi. Dziś po dawnej warowni pozostały ruiny. Nie przeszkadza to jednak zwiedzającym, którzy mogą wejść na szczyt wieży zamkowej, zobaczyć częściowo zawalone i te zrekonstruowane wnętrza.

Niewiele dalej na północ, we wsi Rabsztyn, można odkryć kolejną z twierdz szlaku Orlich Gniazd. Do dzisiaj są tam szczątki gotyckiego zamku górnego oraz mury renesansowego pałacu zbudowanego w XVII w. jako zamek dolny. W czasach świetności fortyfikacja składała się z trzech skrzydeł mieszkalnych, zamku górnego z wysoką wieżą na skale, dwóch dziedzińców, a ponad fosą prowadził most zwiedzony. Co ciekawe, w XVI wieku król Stefan Batory, kochający zwierzęta, trzymał na zamku lwy. Była to jedna z jego czterech niewielkich hodowli egzotycznych zwierząt.

W czasie potopu wojska szwedzkie zniszczyły zamek, a w XIX w. poszukiwacze skarbów wysadzili jedyną dobrze zachowaną część warowni - basztę oraz mury zamku dolnego. Dziś, po częściowej rekonstrukcji, ruiny są otwarte dla zwiedzających. Odbywają się tam też turnieje rycerskie.

Więcej informacji na temat zamków oraz pałaców przeczytacie w jutrzejszym dodatku do „Gazety Krakowskiej”.

Co i kiedy?
Kolejne zeszyty pojawią się w kioskach razem z „Gazetą Krakowską” w następujących terminach:

  • zeszyt 4 - 6.08.2016
  • zeszyt 5 - 13.08.2016
  • zeszyt 6 - 20.08.2016
  • Mapa - 27.08.2016

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska