https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca na umowę o dzieło popularna w Małopolska. Taką formę zatrudnienia najczęściej wybierają naukowcy

Marcin Banasik
W województwie małopolskim najwięcej umów i dzieło zgłoszono w zakresie działalności profesjonalnej naukowej i technicznej
W województwie małopolskim najwięcej umów i dzieło zgłoszono w zakresie działalności profesjonalnej naukowej i technicznej PPG
Najwięcej umów o dzieło zgłaszają płatnicy składek, którzy prowadzą działalność naukową i techniczną i w zakresie informacji oraz komunikacji. Wykonawcami tych umów najczęściej są mężczyźni w wieku od 30 do 39 lat. Niemal 10 proc. umów o dzieło zgłoszono w Małopolsce.

Odbudowa Ukrainy to szansa dla polskich firm

od 16 lat

Umowy o dzieło w większości zawierane są na nie dłużej niż 9 dni. Najczęściej wykonują je mieszkańcy woj. mazowieckiego, a największą grupą wykonawców są osoby w wieku 30–39 lat. Umowy o dzieło zawierane są częściej z mężczyznami niż z kobietami. W przypadku cudzoziemców najliczniejszą grupą są obywatele Ukrainy.

Umowy o dzieło w Małopolsce

Najwięcej umów o dzieło zawarto w województwie mazowieckim (24,89 proc.), na drugim miejscu było województwo śląskie (11,18 proc.), na trzecim zaś województwo małopolskie (9,95 proc.).

-W województwie małopolskim najwięcej umów i dzieło zgłoszono w zakresie działalności profesjonalnej naukowej i technicznej (22,29 proc.) Na dalszych miejscach była: informacja i komunikacja (11,16 proc.), pozostała działalność usługowa (9,85 proc.), działalność związana kulturą, rekreacją i rozrywką (8,82 proc.) i przetwórstwo przemysłowe (8,56 proc.) - mówi Anna Szaniawska, rzecznik małopolskiego oddziału ZUS.

Cudzoziemcy wykonujący umowy o dzieło

Liczba umów o dzieło zawartych z cudzoziemcami wyniosła 55,1 tys., co stanowi 3,23 proc. wszystkich umów o dzieło. Dodatkowe informacje o kraju pochodzenia wskazane na formularzach RUD pozwoliły ustalić odsetek udziału cudzoziemców w umowach o dzieło. Najczęściej podpisywano je z obywatelami Ukrainy – 42,73 proc. Na kolejnych miejscach znaleźli się obywatele:

  • · Białorusi – 16,7 proc.,
  • · Niemiec – 3,9 proc.,
  • · Wielkiej Brytanii – 3,26 proc.,
  • · Rosji – 3,24 proc.,
  • · Włoch – 2,12 proc.,
  • · Francji – 1,94 proc.,
  • · USA – 1,65 proc.,
  • · Hiszpanii – 1,56 proc.,
  • · Czech – 1,44 proc.
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh
Tak,tak ,tak jak taksówkarza (vel firmy...jednoosobowe)wybierali zarejestrowanie działalności choćby w Irlandi,bo im cos zostawo na życie w starciu z globalCorpo pt.Uber.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska