18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

reklama

Prąd zamiast węgla. Kraków chce pomóc płacić rachunki

Magdalena Stokłosa, Marcin KarkoszaZaktualizowano 
fot. Joanna Urbaniec
Osoby, które zrezygnują z ogrzewania węglem, a są w trudnej sytuacji finansowej, mogą liczyć na dopłaty do rachunków. Tak wynika z projektu uchwały, którym ma zająć się Rada Miasta. Jak rozwiązać problem zanieczyszczonego powietrza w Krakowie? Czekamy na Wasze komentarze na forum pod artykułem.

Sowa: decyzja pod wpływem zduna? To absurd!

W przyszłym miesiącu sejmik województwa małopolskiego ma przyjąć uchwałę wprowadzającą ograniczenia dotyczące pieców i paliwa do nich. Jeżeli przepis wejdzie w życie, krakowianie do września 2018 roku będą musieli dostosować się do jego wymogów, co oznacza jedno - spore wydatki.

Kraków przygotował program wsparcia dla osób mniej zamożnych.

Uchwała "piecowa" pozwala na ogrzewanie gazem i olejem. Dopuszcza też inne paliwa stałe (w tym węgiel), jeżeli norma emisji pyłu z pieca nie przekracza 40 miligramów na metr sześcienny. To oznacza, że węgiel mógłby być spalany tylko w drogich, nowoczesnych piecach. Zakup takiego urządzenia to wydatek rzędu 10 tys. zł i więcej. Wydatki na piece węglowe nie są refundowane - inaczej niż w przypadku zmiany pieca na paliwo ekologiczne.

Miasto ma do dyspozycji już 22 mln zł (m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska) na dotacje do wymiany pieców węglowych na gazowe, elektryczne lub olejowe. Gmina dopłaca 900 zł do każdego kilowata mocy nowego urządzenia.
Urzędnicy liczą, że dzięki tym pieniądzom uda się wymienić 1800 pieców i 300 kotłowni węglowych.

Według szacunków w Krakowie, może być ponad 30 tys. pieców na węgiel. Dotychczas do magistratu wpłynęło tylko 150 wniosków o dofinansowanie wymiany pieców.

Problem w tym, że ekologiczne paliwa są droższe od węgla. I tak, ogrzewanie węglem 160-metrowego domu w ciągu roku kosztuje 3-4 tys. zł. Używanie grzejników elektrycznych w takim samym domu pochłonie od 7 do 9 tys. zł, ogrzewanie gazem od 5 do 7,5 tys. zł, a kotłem olejowym od 8 do 10 tys. zł.

- To wysokie ceny paliw uznawanych za ekologiczne są przyczyną smogu. Każdy liczy koszty i stara się minimalizować wydatki - napisał do nas Jerzy Palczewski, krakowianin. - Aby walczyć z zanieczyszczeniem, ceny gazu czy prądu muszą być dostosowane do możliwości mieszkańców - dodaje.

Rzeczywiście, Polacy są w czołówce państw o najwyższych w stosunku do zarobków opłatach za prąd (drożej jest tylko na Cyprze). Płacimy tyle co bogaci Niemcy, a zarabiamy od nich wielokrotnie mniej.

Z gazem nie jest o wiele lepiej - po uwzględnieniu siły nabywczej naszych portfeli okazuje się, że płacimy więcej niż Słowacy, Szwedzi, Czesi czy Włosi.

Dlatego dla krakowian, którzy zdecydują się zrezygnować z węgla, miasto przygotowało program dopłat do rachunków za ogrzewanie (szczegóły w ramce obok). - Program jest w fazie projektu. Nie zatwierdziła go jeszcze Rada Miasta i nie mamy środków na ten cel - nie ukrywa Filip Sztanik, zastępca dyrektora ds. informacji w UMK.

Sprawdź, kto mógłby dostać dopłaty

Kwota potrzebna na dopłaty rosłaby z każdym rokiem. Oszacowano, że w 2014 roku na dopłaty potrzebne byłoby 504 tys. zł. Rok później - 1 mln 310 tys. zł, w 2016 r. - 2 mln 272 tys. zł. W 2022 r. miasto musiałoby wysupłać ponad 4 mln zł.

Dziś najbardziej zanieczyszczone powietrze jest w rejonie Starego Miasta i części Kazimierza. Tam też znajduje się najwięcej lokali ogrzewanych węglem. Większość mieszkańców tych okolic ma już możliwość podłączenia się do sieci MPEC.

W najbliższą środę radni miejscy mają zająć się sprawą opracowania i wdrożenia "Planu gospodarki niskoemisyjnej dla gminy miejskiej Kraków".

Sprawdź, kto mógłby dostać dopłaty

"Czyste powietrze odeszło do wieczności" [AKCJA NA FACEBOOKU]

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

60 Sekund Biznesu: Wyczerpuje się imigracja ukraińska

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
aaaa

Ogrzewanie podczerwienią jest tak zdrowe, że można umrzeć na udar mózgu przed 40-tką.
Polecam rozmawianie przez telefon komórkowy po 10 godzin dziennie - zdrowe i ekologiczne.

A
Adam

Polecam Infrared Panel (ogrzewanie podczerwienią) zdrowe i ekologiczne. Na infraredpanel.pl jest dużo informacji na ich temat.

E
Etyk

Urodziłem się w Krakowie. Tu żył mój ojciec i ojciec jego ojca i jego ojciec! I wiem, że zawsze paliło się tu węglem. Za mojego dzieciństwa w całym mieście nie było w Śródmieściu innego ogrzewania niż piece kaflowe. I było dobrze i ludzie żyli. Teraz gdy ilość indywidualnych palenisk węglowych zmniejszyła się o 80 % okazuje się, że żyć nie można!
Komu?
Komu chcecie ten kit wciskać?
W piecach węglowych palili i będą nadal palili ludzie najbiedniejsi. Czy się to zakichanym ekologom podoba, czy nie!
Biedni nie będą marznąć tylko dlatego, żeby najbogatsi mogli spać przy otwartych oknach grzejąc d***py przy kaloryferach.

Nie damy się zadłużyć żadnym bankom na poczet wymiany nośników ogrzewania, nie wierzymy w wypłatę żadnych "rekompensat cieplnych" przez zbankrutowane miasto ani nie damy się podłączyć do centralnego systemu grzewczego, aby władza mogła nas szantażować odcięciem ciepła, gdy nie będziemy grzeczni! Elektrociepłownia tez pali węglem, a jej kominy buchają czarnym dymem, gdyż wyłącza filtry kiedy tylko chce. Idźcie na Błonia i spojrzyjcie w sezonie grzewczym na kominy Łęgu! Jakoś was to nie truje , zakłamane oszołomy, tak?

Każdy kraj powinien korzystać z takiego źródła energii jakie posiada, a nie wzbogacać obcych kosztem biedaków.
Polska nie ma ropy, ani gazu. Ma węgiel i będzie używała węgiel, czy się to zakichanej UE podoba, czy też nie i prędzej zrezygnuje z członkostwa w UE niż z energetyki opartej na węglu.

Globalni ekoterroryści !
WON Z NASZEGO MIASTA! DO BRUKSELI, NIEROBY!

Chcecie wojny? Będziecie ją mieli!

Jeśli się nie uspokoicie, to skończycie w naszych paleniskach, bo desperatom wszystko jedno i zanim zamarzniemy, to zdążymy was zabrać ze sobą! Nie umrzemy sami dla waszej przyjemności!

Każde państwo wykorzystuje takie surowce jakie posiada.

Polska nie ma ropy naftowej, gazu, ani uranu! Nie ma też w polskim klimacie tyle bezchmurnych dni, co w Grecji, czy Hiszpanii. Nie ma w nizinnej części kraju górskich rzek, które poruszały by turbiny o odpowiedniej mocy. Nie ma też nadmiaru drzewa w klasach...
Jest węgiel!
I czy to się komu w świecie podoba, czy nie - to będzie on w Polsce podstawowym źródłem energii, albo staniemy się niewolnikami i niewypłacalnymi dłużnikami we własnym kraju.

Kto kocha Rosję - niech się ogrzewa gazem,
Kto kocha Francję - niech sie ogrzewa energią jadrową,

a

Kto kocha Polskę - niech się grzeje przy piecu węglowym jakiegokolwiek rodzaju!

Każdy cios w energetykę węglowa - to cios w niepodległość Polski!

Każdy cios w energetykę węglową jest zdradą narodową!

Węgiel to najtańsze i najbardziej ekonomiczne i najkorzystniejsze energetycznie paliwo w polskich warunkach. To życie i zdrowie milionów najbiedniejszych ludzi w Polsce.

Odebranie im możliwości używania opału węglowego to w naszych realiach ekonomicznych i klimatycznych - ludobójstwo.

K
Krysia

Zamiast betonu i zabudowan , wiecej drzew i zieleni!!!!!!!!!Smog jest takze w okresie letnim...wlasciwie przez csly tok..Powietrze nie ma dobrej wentylacji...!!!!!

k
klawóz

zgłoszony do urzędu patentowego [tam opis] spala 5 X mniej węgla i nie smrodzi---
==grzejnik radiatorowy -[[Ń 3X]--wisi na wiacie przystankowej -wrocław dziś też powieszę -[0.15']---- obywatelu pomóż sobie sam ----bo przemysł nie kupuje wynalazków [[kazus -Karpiński Jacek --patrz you tube ==pozdrawiam==== skowroński stanisław--silnik jeden litr/ 100 km -2002r--i nikt nie chce produkować......?????

w
węgielek

Gdyby ich było stać na inne ogrzewanie np. gazowe, zapewne wybrali by taką opcję zamiast "walić" węgiel czy drewno do pieca ! Masz świadomość tego co piszesz - będąc sam zapewne, ogrzewany przez elektrociepłownię.

d
dd

Za ogrzewanie gazem domu o pow. 180m2 w ciągu roku płacimy 3 tys. zł. Dom jest stary, ale docieplony. Przed dociepleniem wychodziło nam dwa razy tyle.
Trzeba prowadzić politykę oszczędzania energii, a nie jej zmiany do ogrzewania.

G
Gość

wystarczy obniżyć (zrezygnować z akcyzy za prąd czy gaz) - automatycznie to paliwo stanie się tańsze, a jak coś jest tańsze ludzie sami na to przejdą bez żadnego przymusu. Ps. nie rozumiem dlaczego paliwo ekologiczne jest droższe od węgla?? To chyba tylko fanaberia producentów.

P
Paweł

Dlatego trzeba całkowicie zakazać palania węglem w Krakowie. To jedyny wyjście.

k
kk

wieżowcami ciagów wentylacyjnych miasta? Tu radni cichutko siedzą w interesie developerów

o
ol

Darmowa komunikacja miejska dla mieszkańców Krakowa i zakaz poruszania się samochodami po terenie miasta

s
smog_wawelski

Problemem nie są przecież paliwa same w sobie ale ich koszt nabycia !! Więc albo państwo (pseudo partyjki) rąbie obywateli na mega kasę albo są skończonymi tumanami i prowadzą nieudolną politykę międzynarodową i płacimy ogromne myto za np. gaz. Co z tego, że przez rok będzie dofinansowanie, jak się potem okażę, że jest dziura w budżecie, nie starcza im na kanapki w sejmowej kantynie więc zabiorą... Należy zmienić podejście do obywatela !! Dlaczego w grecji czy włoszech obywatelom żyło się jak w bajce i nawet teraz, po aferach, burzą się o wszystko, że zabierają im dotacje do wszystkiego i jak oni będą żyć (a generalnie i tak będę mieć lepiej niż my!) a polacy co? Poza tym ile ustaw i uchwał by nie sporządzili, ludzie i tak śmieciami palić będą... wystarczy pojeździć trochę po borku/klinach czy rejonach bronowi/woli, tam gdzie dużo domów...

G
G

Miliony na dotacje będą roztrwonione, a smog pzostanie. W walce ze smogiem muszą wziąć udział wszyscy mieszkańcy. Co z tego, że dopłaty będą dla najbiedniejszych, skoro średnio zamożni i reszta też oszczędza i umie liczyć.
Obniżka cen gazu i prądu dla Krakowa! Niech rząd się włączy!

k
kunta

Plan jest taki by dopłacać tym, którzy mają mniej niż 500zł na mieszkańca miesięcznie - takie warunki sprawią ze dopłat nie dostana nawet renciści.
I po co to całe gadanie o dopłatach?. Chyba tylko po to by w świadomości większości czytelników, pobieżnie interesujących się tematem utrwaliło się " że miasto dopłaca". Wielka ściema i tyle.

p
pingwin

a tych co na to stać i tak będą walić węgiel do pieca!! w ramach oszczędności-oczywiście!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3